طوفان های شمال اقیانوس هند ایرانی می شوند

به گزارش بهترین مقاله، خبرنگاران/سیستان و بلوچستان مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با عضویت هواشناسی ایران در کمیته طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند، برای نخستین بار اسامی طوفان های حاره ای نام های ایرانی به خود می گیرد.

طوفان های شمال اقیانوس هند ایرانی می شوند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران- محسن حیدری اظهار کرد: این کمیته که وظیفه پیش بینی، پایش و نام گذاری طوفان های حاره ای اقیانوس هند را برعهده دارد، سبب حضور فعال هواشناسی ایران در عرصه بین المللی می گردد.

وی افزود: این عضویت در پی تأثیر مستقیم طوفان های حاره ای شمال اقیانوس هند بر نواحی جنوب ایران و سابقه برخورد آن ها به سواحل کشور اجرا شده است.

وی ادامه داد: اولین مزیت حضور ایران در کمیته طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند ایفای نقش بین المللی در پیش بینی و رصد طوفان های حاره ای و پیشنهاد نام های ایرانی برای این طوفان هاست.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اینکه سواحل سیستان و بلوچستان بیشترین تأثیرپذیری از وقوع این پدیده را دارد، نام های ایرانی بومی گاندو- هامون- اکوان- سپند- میترا- آناهیتا- آذر- پویان- آرشام- هنگامه- ساواس- سیستانه و طوفان برای طوفان های احتمالی آینده انتخاب شده که در فهرست نهایی سازمان جهانی هواشناسی نیز پذیرفته شده است.

حیدری با بیان اینکه تعدادی از این اسامی بومی استانی هستند، گفت: انتظار می رود از سال آینده بتدریج اسامی پیشنهادی ایران برای نامگذاری طوفان های اقیانوس هند مورد استفاده قرار گیرد.

وی توضیح داد: به طور کلی برای نامگذاری طوفان های حاره ای، اسامی پیشنهادی به طور مشترک در کمیته های طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس های جهان و کمیسیون مالی اجتماعی سازمان ملل متحد موسوم به ESCAP آنالیز وتعیین می گردد.

این مسئول گفت: نام گذاری طوفان های حاره ای با فرمت کنونی از اوایل قرن 20 میلادی شروع شده است.

به گزارش خبرنگاران، تیرماه سال جاری ایران بعد از گذشت 15 سال به عضویت شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی درآمد. این عضویت درحالی روی داد که تنها 27 کشور از 194 کشور عضو این سازمان در این شورا حضور دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 404

به "طوفان های شمال اقیانوس هند ایرانی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان های شمال اقیانوس هند ایرانی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید