صف 70 هزار نفری ویزای آمریکا

به گزارش بهترین مقاله، مجلس نمایندگان ایالات متحده تصمیم دارد اعطای ویزا به افغانستانی هایی را که به دلیل همکاری با نیرو های امریکایی نسبت به آینده خود احساس نگرانی دارند و خواهان مهاجرت فوری به امریکا هستند، تسهیل کند؛ اقدامی که نشان می دهد کنگره امریکا نسبت به آینده افغانستان پس از خروج نیرو های امریکایی خوش بین نیست و این باور میان اعضای مجلس نمایندگان وجود ندارد که دولت کابل توان کنترل شرایط و بازگرداندن آرامش و ثبات به افغانستان را دارد.

صف 70 هزار نفری ویزای آمریکا

اگر علاقمند به دریافت خدمات ویزای توریستی آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

اعتماد در ادامه نوشت: در حالی که ارتش ایالات متحده پس از 20 سال جنگ آخرین مراحل خروج کامل از افغانستان را پشت سر می گذارد، بیش از 18 هزار افغانستانی که به عنوان مترجم، راننده، مهندس، نگهبان امنیتی یا کارمند سفارت برای ایالات متحده کار نموده اند درگیر فرایند درخواست ویزای ویژه مهاجران شده اند. ویزای ویژه مهاجران به خارجی هایی که به دلیل همکاری با دولت ایالات متحده در معرض خطر قرار دارند اعطا می شود تا بتوانند به امریکا مهاجرت نموده و از جان خود محافظت نمایند.

براساس برآورد های انجام شده در صورتی که این افراد خواهان مهاجرت به امریکا با همراهی اعضای خانواده شان باشند، شمارشان به حدود 70 هزار نفر می رسد. در یکی از محور های این طرح مجلس نمایندگان که قرار است بامداد چهارشنبه به رای گذاشته شود قرار است در صورت تصویب، معاینات پزشکی ضروری جهت دریافت ویزای امریکا حذف شود تا فرآیند اعطای ویزا به افغانستانی هایی که در صف طولانی انتظار برای دریافت ویزا هستند کوتاه تر شود.

در حال حاضر تنها یک آزمایشگاه در کابل کار های مربوط به انجام آزمایش های پزشکی لازم برای دریافت ویزای امریکا را انجام می دهد و متقاضیان از سراسر افغانستان، در شرایطی که جنگ و کرونا بخش زیادی از این کشور را درگیر نموده باید کیلومتر ها سفر نمایند و در این آزمایشگاه حاضر شوند تا بتوانند ویزا بگیرند.

جیسون کرو، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از کلرادو که سابقه عضویت در ارتش امریکا را نیز داراست در این خصوص می گوید: تصویب این طرح یک ضرورت اخلاقی برای ما است و باید به وعده هایی که به متحدان و شرکای مان داده ایم، عمل کنیم. ما برای سال ها پیرامون آنچه در افغانستان گذشت و درس هایی که از سال ها حضور در این کشور گرفتیم بحث خواهیم کرد، اما طی چند هفته آینده هنوز فرصت وجود دارد تا کار هایی انجام دهیم که در آینده با افتخار از آن یاد کنیم.

نیویورک تایمز نوشته است: این طرح برخلاف بسیاری از طرح های قانونی در کنگره امریکا که معمولا تنها از سوی نمایندگان یکی از دو حزب اصلی مورد حمایت قرار می گیرد، از سوی گروهی متشکل از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه پیشنهاد شده که اغلب آن ها سابقه عضویت در ارتش را دارند و برای سال ها در افغانستان و سایر مناطقی که ایالات متحده در آن حضور نظامی دارد، با مترجمان، راننده ها و سایر محلی هایی که به هر نحو ممکن در پی همکاری با دولت امریکا بودند، کار نموده اند.

این گروه همچنین کاخ سفید را تحت فشار قرار داده اند که هرچه زودتر درخصوص تخلیه این افراد از افغانستان و انتقال آنان به جایی امن (پیش از صدور ویزا و مهاجرت به امریکا) کاری صورت دهد. جو بایدن، رییس جمهور امریکا هفته گذشته از این طرح استقبال کرد و گفت قرار نیست کسانی که به ما یاری نموده اند، در پشت سر رها شوند. پس از این اظهارنظر رییس جمهور ایالات متحده، جن ساکی سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت گروهی از متقاضیان ویزا ویژه قبل از تکمیل خروج رسمی نیرو ها تا انتها سپتامبر به مکان جدید خود منتقل می شوند.، اما از ارایه جزییاتی دقیق درباره این افراد از جمله اینکه به کجا اعزام خواهند شد و چه تعداد از افراد تخلیه می شوند، خودداری کرد.

همچنین جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه در کنفرانس خبری وزارت دفاع به خبرنگاران گفت که ارتش ایالات متحده مدتی است روی طرح هایی برای انتقال هوایی شمار قابل توجهی از مفسران و مترجمان افغانی و خانواده های آنان از افغانستان به ایالات متحده کار می نماید.

او بدون اشاره به شمار مهاجرانی که قرار است از افغانستان خارج شوند، اضافه کرد که ما همچنان در مراحل برنامه ریزی برای ارایه حمل و نقل هوایی، اسکان، مراقبت های پزشکی و تامین مواد غذایی مهاجران افغان و خانواده های آنان هستیم. براساس برآورد هایی که یک گروه غیردولتی انجام داده، از سال 2014 میلادی تا امروز بیش از 300 نفر از کسانی که در افغانستان با ارتش و دولت ایالات متحده همکاری می نموده اند کشته شده اند.

جیمز می یروالدیس، مدیر اجرایی موسسه No One Left Behind در این خصوص می گوید: بسیاری از این کشته شده ها خواهان دریافت ویزای ویژه امریکا شده بودند و برای مدت ها در فرایند زمانبر اعطای این ویزا معطل ماندند تا خاتمه کشته شدند و نتوانستند مهاجرت نمایند.

یک مقام مطلع در این خصوص گفته که دولت بایدن میخواهد این افراد را پیش از اتمام فرایند دریافت ویزای ویژه به مکانی امن -احتمالا گوام- منتقل کند تا فجایعی که در گذشته رخ داده دوباره تکرار نشود. گوام جزیره ای متعلق به ایالات متحده واقع در آب های اقیانوس آرام است که پس از جنگ ویتنام به طور موقت برای اسکان پناهجویان از آن استفاده شد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در حالی اصرار به خروج سریع و کامل نظامیان این کشور از افغانستان دارد که هفته گذشته دبورا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان هشدار داد طالبان همزمان با خروج نیرو های امریکایی به حملات خود اضافه کرده و توانسته مناطق گسترده ای را که پیش تر دراختیار دولت کابل قرار داشت، به تسخیر خود در آورد.

لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان به 15 عضو شورای امنیت تاکید نموده که پیشروی های اخیر گروه طالبان نتیجه شدت دریافت کارزار های نظامی است. او همچنین گفته پیشروی طالبان در این مناطق نشانه آن است که این گروه در نزدیکی مراکز ایالات مستقر شده و منتظر خروج کامل نیرو های ائتلاف است تا برای تصرف مراکز این ایالت ها اقدام کند.

ایالات متحده، اما تصمیم خود را درخصوص خروج سریع از افغانستان قابل دفاع می داند و تونی بلینکن وزیر خارجه این کشور با تاکید بر اینکه شرایط موجود به هیچ وجه قابل قبول نبود، می گوید: ما به دقت شرایط امنیتی در افغانستان را دنبال و آنالیز می کنیم که آیا طالبان، کلا، در خصوص راه چاره صلح آمیز منازعه جدی هستند؟.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1711

به "صف 70 هزار نفری ویزای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف 70 هزار نفری ویزای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید