شگرد جدید؛ با 500 هزار تومان سهام بورسی را مثبت کنید!

به گزارش بهترین مقاله، فراز و نشیب های بازار بورس، جولانگاهی برای سودجویانی شده که حالا هر سیگنال بورسی را به قیمت 500 هزار تومان می فروشند.

شگرد جدید؛ با 500 هزار تومان سهام بورسی را مثبت کنید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، بورس و ریزش های پیاپی آن زمینه را برای سودجویی بسیاری از کلاهبرداران فراهم نموده است و همین موضوع منجر به دخالت در فرایند بازار آن هم به روش غیر حرفه ای شده است.

جعفر جمالی معاون حقوقی سازمان بورس در مورد اینکه چه فعالیت های بورسی در فضای مجازی قانونی و چه فعالیت هایی غیر قانونی تلقی می گردد؟ توضیح داد: از نظر من، اصولا فضای مجازی با فضای واقعی تفاوتی ندارد، همان هنجار شکنی هایی که در فضای واقعی خلاف مقررات و تخلف و جرم است، در فضای مجازی نیز همین منطق را داراست.

معاون حقوقی سازمان بورس در ادامه اعلام کرد: فعالیت های قانونی بازار سرمایه، فعالیت هایی هستند که اگر مستلزم دریافت مجوز باشند، به شخص مجوز تعلق می گیرد، زیرا قانون بازار، فعالیت غیر قانونی را جرم اعلام می نماید، پس اگر شخصی بدون اخذ مجوز در فضای مجازی، خدمات مالی یا اموری که در صلاحیت نهاد های مالی است انجام دهد، این فعالیت ممنوع و جرم است.

جمالی در ادامه درباره ایرادات فضای مجازی گفت: ایرادی که فضای مجازی دارد این است که، عده ای در آن فعالیت هایی که مستلزم مجوز است، انجام می دهند، فعالیت هایی از جمله، ادعای سبدگردانی، پروژه کردن سهام، ارائه خدمات مالی، معامله با اطلاعات نهانی (اطلاعات نهانی را برای کانال vip درز می دهند)، تبانی بر سهمی در جهت افزایش عرضه و کاهش قیمت و یا افزایش تقاضای کاذب و قیمت سهم، این موارد در بازار اوراق بهادار و قوانین جاری کشور هنجار شکنی است و اگر در فضای مجازی نیز صورت گیرد تخلف است.

مجوزی برای سیگنال فروشی داده نشده است

وی اضافه نمود: هم اکنون، فضای مجازی بستری را فراهم نموده که افراد با ایجاد کانال و عضوگیری امکان مانور بیشتری را در اقتصاد پیدا می نمایند، تا امروز سازمان بورس هیچ مجوز جداگانه ای برای فعالیت در فضای مجازی در حوزه بورس نداده است، اما در واقعیت بسیاری از سرمایه های انسانی هستند که، اهل قلم و دانش، کارشناس، مسلط بر ابعاد و زوایا بازار سرمایه هستند و در فضای مجازی فعالیت می نمایند که این ها می توانند رکنی به ارکان بازار سرمایه بیافزایند.

وی اضافه نمود: به همین ترتیب سازمان بورس در کوشش است تا برای این افراد، هم مجوز فعالیت و هم استاندار های فعالیت در فضای مجازی را تعریف کند ولی، چون قانون مشاوران سرمایه گذاری، افراد حقوقی تعریف نموده، ما با یک ایراد قانونی روبرو هستیم، هم اکنون هم با مجلس شورای اسلامی، کمیسیون مالی مجلس در تعامل بسیار نزیک و فشرده هستیم که این قانون مناسب و اختیارات لازم را به سازمان بدهند و همچنین با مرکز ملی فضای مجازی که به موجب مقرره شورای عالی فضای مجازی که تنظیم گر این حوزه هست تا اختیارات کافی برای استاندار دهای مجازی در ارتباطات با بازار سرمایه و در راستای صدور مجوز برای اشخاصی که شرایط فعالیت در این حوزه را دارند، در تماس هستیم.

او تاکید نمود: سازمان اگر بخواهد به افراد مجوز بدهد، می خواهد حتی الامکان آسان بگیرد و زمینه های ورود افرادی که صلاحیت، سواد این کار را ندارند وبه قصد سوء استفاده در فضای مجازی فعالیت می نمایند مسدود کند.

جمالی در پاسخ به این سوال که افرادی که به آن ها مجوز فعالیت در فضای مجازی تعلق می گیرد چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟ پاسخ داد: باید تحصیلات مرتبط و سابقه فعالیت در فضای مجازی و یا بازار سرمایه داشته باشند.

سیگنال فروشی افراد بی اطلاع از بورس!

وی در ادامه اعلام کرد: یکی از گرفتاری های امروز این است که، خیلی از افرادی که صاحب کانال ها هستند، صلاحیت عرفی این اظهار نظر را ندارند چه برسد به تخصص و بعضا تعدادی از آنان حتی بلوغ شرعی نیز ندارند، همینطور در فضای مجازی یک عده در خارج از کشور هستند، که بعضی از این افراد برای برهم زدن نظم مالی کشور، سیگنال را می فرستند.

وی اضافه نمود: قصد ساماندهی برای تشکیل دموکراسی نیست، ما با حداکثر آسان گیری برای حداقل های کیفی که عرفا عقل سلیم و جامعه بپذیرد که با این فرد می توان مشورت کرد.

معاون حقوقی سازمان بورس در راستای پاسخ به این سوال که، انتخاب کارشناس برای دادن مجوز در حد آیین نامه های خود سازمان بورس است؟ اظهار کرد: چون قانون، مشاوران حقوقی را تعریف نموده، حتما یک مرکزی که شان قانون گذاری دارد باید اجازه فعالیت حقوقی را بدهد، البته قانون اوراق بهادار یک ظرافت هایی دارد، مثلا در این قانون کارشناس ارزیاب تعریف شده، اما کارشناس ارزیاب این نگرانی را دارد که مثل کارشناس دادگستری است و یک شم سخت گیرانه حرفه ای می خواهد، بنابراین در انتخاب کارشناس ارزیاب آسان گیری نداریم.

جمالی در مورد اینکه چه زمانی اخذ مجوز به پایان می رسد؟ توضیح داد: به دلایلی نمی توان زمان آن را دقیق گفت، از جمله اینکه، طرف این موضوع نهاد های تصمیم گیر هستند، ولی ما به عنوان سازمان تصمیم گیری را اخذ کردیم، هم اکنون کمیسیون مالی شورای اسلامی طبق یکی از 11 بندی که مطرح شده بود، همین مجوز صدور تحلیل گران مالی را پیشنهاد کرد و پیش بینی می کنیم که این طرف سال کمیسیون مالی به پایان خواهد رساند.

معاون حقوقی سازمان بورس در مورد اینکه آیا سایتی در جهت اینکه افراد دارای مجوز و یا افرادی که مجوزی ندارند، معین گردد، وجود دارد؟ پاسخ داد: از نظر سازمان بورس مردم باید با افراد ذی صلاح و آگاه مانند، مشاوران سرمایه گذاری، سبدگردان ها، شرکت های کارگزاری که فهرست نهاد های مالی در سایت و صورت های مالی و اطلاعات شرکت ها در کدال منتشر است مشورت نمایند و مردم نباید بدون مطالعه وارد بازار سرمایه شوند و نباید به کانال ها و تبلیغات سیگنال فروشان توجه واعتماد نمایند.

وی تاکید نمود: برای ساماندهی این اوضاع در درجه اول، مردم باید بدانند که اگر می خواهند سرمایه و پس انداز خود را در جایی مصرف نمایند، باید به یاری افراد ذی صلاح، به قانع کردن برسند.

جمالی درپاسخ به این سوال که کانال های مجازی معمولا برای جذب مردم از چه راه هایی وارد می شوند؟ اعلام کرد: در اوایل سال 99 افراد هر سهمی را خریداری می کردند به علت هیجان موجود در اخذ کد، رو به صعود بود، بنابراین سیگنال هایی که افراد می دادند، نه از باب کارشناسی بلکه از باب اینکه فرایند کلی بازار صعودی بود، سهام رشد می کردند، اما بعد از اینکه بازار یک مقداری دچار افت و خیز شد، بسیاری از این افراد دستشان رو شد و مردم نیز متوجه عدم دانش آنان شدند.

ادعای پوچ شاخص 8 میلیونی بورس!

معاون حقوقی سازمان بورس ر ادامه اعلام کرد: مثلا شخصی ادعا داشت که شاخص به 8 میلیون واحد خواهد رسید، بنابراین بعضی از این افراد با ارائه اعداد و ارقام عجیب که بعضا به دلیل غیرمتعارف بودن، مخاطب خود را دارد و یا از طرفی بعضی دیگر سیگنال را با کد و رمز در اختیار مردم می گذاشتند، که مجرمانه است، همینطور گاهی اوقات کانال های vip تشکیل و از مردم پول دریافت می کردند که این یک نوع اقدام بزهکارانه بود، اجتماع و تبانی برای پروژه کردن سهام انجا می دهند، یعنی عرضه کاذب برای سهم در جهت ریزش ایجاد می نمایند و بعضا دیده شده فردی که سیگنال فروش می دهد، در کف خریدار است و گاهی نیز در جهت خرید سیگنال می دهند و به دلیل تعداد زیاد افراد عضو در آن کانال تقاضای کاذب ایجاد می گردد و می تواند خریدار را دچار اشتباه کند و خود این افراد که سیگنال می دهند در زمان مورد نظر سهم را می فروشند.

جمالی در ادامه در رابطه به تقسیم بندی فعالیت های فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه پرداخت و گفت: 1-یک عده از افرادی هستند که عرصه اصلی فعالیتشان خبررسانی است و 30 -40 درصد از فعالیتشان اظهار نظر نیز است، 2- افرادی هستند که در کانال خود به آموزش افراد می پردازند 3- افرادی هستند که به نقد تحلیل می پردازند و در راستای سازمان سرمایه مقررات سازمان را نقد می نمایند که مورد استقبال سازمان نیز قرار می گیرد، 4- کسانی که سهمی را پروژه می نمایند، کسانی که دارای اطلاعات نهانی هستند و اطلاعات را زودتر از اینکه بقیه بفهمند بفروشند و هویتشان قابل احراز نیست، 5- کسانی که ظاهر گمراه نماینده از سهم برای مردم ایجاد نمایند.

معاون حقوقی سازمان بورس تاکید نمود: حتی یکسری از مسائل کمتر توجه شده، دستکاری رسانه ای بازار است، مثلا، چنین اتفاقی قرار است بیفتد شاخص این میزان افت می نماید و باعث ایجاد نگرانی در مردم شوند، این را به شدت زیر نظر داریم.

وی در ادامه اضافه نمود: مسئولان محترمی که هیچ ارتباط شغلی با بازار سرمایه ندارند، برای اظهار نظر در راستای بازار سرمایه باید خیلی محتاط باشند، زیرا از این زاویه بازار سرمایه دچار آزاردگی است، زیرا، در ایران کمتر به مسئولیت مدنی و یا مسئولیت های ناشی از تصمیمات موثر برای سرمایه مردم در بازار سرمایه و اظ ها نظر ها پرداختیم، در آینده خواهان این هستم، کسانی که اظهار نظری می نمایند که موجب اقوای به فروش و یا خرید و یا تاثیر بر روی قیمت ها می گردد، باید جوابگو باشند.

جمالی در مورد پسر بچه 12 ساله و شاطر نانوا که کانال بورسی 10 هزار نفری داشتند اظهار کرد: پسر بچه 12 ساله شاطر نانوا افرادی بدون تخصص بودند و در کانال خود خدمات مالی ارائه می دادند.

معاون حقوقی سازمان بورس در مورد اینکه، آیا از این کانال ها به سازمان بورس طی یک سال تا 6 ماه گذشته شکایتی شده و به چه طریقی به شکایات رسیدگی می گردد؟ چگونه مرم شکایات خود را به سازمان اطلاع دهند؟ اظهار کرد: در سامانه شکایت seo.ir سایت رسمی سازمان بورس، می توانند مردم شکایات خود را ثبت کند و در سال 99، 10 هزار شکایت به سازمان رسیده که ما این شکایات را در بین بورس و شرکت های مربوط تقسیم کردیم و افراد از نتایج شکایات خود آگاه شدند و سازمان بعد از 1 ماه به شکایات پاسخ می دهند و اگر گزارش جرم باشد، ممکن است فرد آگاه از نتیجه شکایت خود نگردد، ولی ما پفراینده را رسیدگی کردیم.

وی اضافه نمود: تا به امروز 20 پفراینده محکومیت که اشخاص متعددی نیز درگیر بودند، رسیدگی شده و بقیه نیز در حال پیگیری است، همینطوردر مورد یکی از افراد، قاضی حکم به انتشار حکم فرد در سامانه بورس داده است.

جمالی در مورد اینکه آیا می توان جلوی تشکیل کانال های بورسی در فضای مجازی را گرفت؟ گفت: فضای مجازی یک واقعیت و یک فرصت برای بازار سرمایه است، بنابراین به فضای مجازی در جهت برخورد بر نمی آییم، بلکه در جهت معرفی فعالیت های مجاز در فضای مجازی می پردازیم و با مصادیق مجرمانه و تخلف و کلاه برداری مقابله می کنیم.

وی تاکبد کرد: ما خیلی کانال بورسی در فضای مجازی داریم، ولی بیشتر از صد هزار کانال که مردم را تحت تاثیر قرار می دهند، نیستند و ما کانال ها را با استفاده از امکانات فنی دستگاه ها، گزارشات مردم و نهاد های نظارتی دائما رصد می کنیم.

معاون هیئت مدیره سازمان بورس در مورد اینکه رئیس پلیس امنیت مالی تهران گفته، در 2-3 پفراینده عظیم بورسی رخ داده که به دنبال اقدامات خود هستیم: اظهار کرد: ما یک تفاهم نامه با رئیس پلیس امنیت مالی داریم که گاهی پفراینده هایی در بورس هستند که ممکن است اطلاعات غیر قابل اتکا به سرمایه گذار داده باشند و یا صورت های مالی ارائه شده، بعضی از اقلام را ثبت ننموده باشند و یا امانتداری را رعایت ننموده باشند.

جمالی تاکید نمود: ما پفراینده های متعددی را رصد می کنیم آن های که ممکن است در اداره اموال شرکت، صرفه و صلاح سهامداران خرد را رعایت ننموده باشند، با دستگاه ها و ضابطین مختلف ازجمله، پلیس منیت مالی همکاری می کنیم و مردم نتایح همکاری را خواهند دید.

گفته های مسئولان نشان می دهد یکی از معضلات اصلی این روزهای بازار سرمایه بازی با جو روانی بازار است، بازی که سال های گذشته بازار پول و اسکناس را تحت تاثیر قرار داده بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1524

به "شگرد جدید؛ با 500 هزار تومان سهام بورسی را مثبت کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگرد جدید؛ با 500 هزار تومان سهام بورسی را مثبت کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید