سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می گردد

به گزارش بهترین مقاله، دبیر ستاد علم و فناوری از تهیه سند توسعه هوش مصنوعی اطلاع داد و گفت: با توجه به حساسیت این حوزه و سرعت بیش از پیشی که پیشران های فناوری های نو دارند، این سند تهیه می گردد.

سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، منصور کبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری، در حاشیه بیست و پنجمین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درخصوص مباحث مطرح شده دراین جلسه گفت: در این جلسه مباحث مختلفی مطرح شد در اولین بخش از ارائه خوبی که در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره زیست فناوری اجرا شده بود تشکر شد. توسعه زیست فناوری یکی از اولویت های جدی در نقشه جامع علمی کشور است، این فناوری نقش خوبی در اقتصاد دانش بنیان و بازار جهانی دارد و صادراتی که ما در این زمینه داریم در حفظ سلامت مردم نقش مهمی دارد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه اعضای شورا در جلسه پیش، از این موضوع خیلی استقبال کردند اضافه کرد: گزارش مختصری هم از آن در این جلسه ارائه شد.

کبگانیان ادامه داد: دراین جلسه 3 محور مورد مطالبه جدی اعضا نهاده شد، اولین بخش این بود که سند توسعه زیست فناوری کشور باید ظرف دو ماه آینده در بدنه و دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور تهیه و به جلسه ارائه گردد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: البته باید شرح دهیم که بیش از دو سال کار کارشناسی در مورد این سند اجرا شده بود، اما، چون قرار بود مشارکت دانشگاه ها را هم در این سند داشته باشیم با وزارت علوم مکاتبه کردیم و همین باعث شد کار ما مقداری کند گردد.

وی ادامه داد: به هر حال در این دو ماه می خواهیم که وزارت علوم هر پیشنهادی در این خصوص دارد را ارائه کند، چون قرار است این سند برای تصویب و ابلاغ آماده گردد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند محیط زیست ادامه داد: ما قبلاً سند محیط زیست را چند بار به مرحله تصویب رسانده بودیم، ولی دستگاه های ذیربط به ویژه سازمان محیط زیست ایرادات و اشکالاتی را روی این موضوع داشتند.

وی یادآورشد: دومین محوری که از ستاد نقشه جامع علمی کشور مطالبه جدی شد این بود که سند محیط زیست که کار کارشناسی جدی روی آن شده و فقط اعداد و اقدامات آن باید بروزرسانی گردد، ظرف دو ماه آینده ارائه گردد تا بتوانیم در صحن ستاد نقشه جامع آن را نهایی کنیم و مراحل تصویب و اجرای آن را طی کنیم.

کبگانیان اضافه کرد: سومین بخش در حوزه هوش مصنوعی بود که تاکید شد با توجه به حساسیت و کلیدی بودن این حوزه و سرعت بیش از پیشی که پیشران های فناوری های نو دارند، سند خاصی مربوط به هوش مصنوعی نیز تهیه گردد، چون بسیاری از کشور های پیشرفته در این حوزه به سرعت پیش می فرایند البته در کشور ما نیز در این زمینه کار های خوبی شده است، ولی برای اینکه صندلی ملی و حمایت جدی پیدا گردد، تاکید شد سند توسعه هوش مصنوعی آماده گردد.

وی ادامه داد: ما فکر می کنیم این زمان بیشتری را می طلبد و از حوزه خط مشی گذاری ستاد می خواهیم که در این حوزه تسریع نمایند، دستور بعدی ادامه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر بود، ما در جلسه پیش 3 ماده را به تصویب رسانده بودیم، این جلسه اولویت های بخشی استان بوشهر با اصلاحاتی به تصویب رسید.

کبگانیان اضافه کرد: این استان در محور های مختلف توانایی بالایی دارد که می توان به صنایع دریایی، فراوری شناورها، تعمیر شناورها، صنایع فراساحلی و صنایع دستی اشاره نمود، علاوه بر صنایع دریایی، صنایع دستی و هسته ای نیز قرار شد به بخش صنعت اضافه گردد. در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بخش عظیمی از مخازن گاز و نفت در این استان واقع شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: محوربعدی که مطرح شد، شیلات و کشاورزی بود که صنعت آبزی پروری، صنعت گلخانه و نخیلات جز محور هایی بود که به تصویب رسید، گردشگری و تفریحات آبی، استحصال آب شیرین که از بحث های استراتژیک استان است مطرح شد.

کبگانیان ادامه داد: آخرین محوری که مطرح شد، فناوری های نوین دریایی از جمله زیست فناوری دریای، هسته ای و فناوری اطلاعات و ارتباطات بود، البته قرار شد که مسئولان استان بوشهر با یاری بدنه ستاد این اولویت هایی را که پیشنهاد شد را در مجموعه ای جمع بندی نموده و ارائه دهند تا ما آن را وارد سند نموده و جلسه بعد ماده 5 را پیش ببریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 645

به "سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند توسعه هوش مصنوعی به زودی تدوین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید