رشد خرده فروشی کالا و خدمات

به گزارش بهترین مقاله، جدیدترین گزارش طرح شامخ (شاخص مدیران خرید) حاکی از بهبود شرایط خرده فروشی و رشد 12.05 درصدی شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آذر ماه است.

رشد خرده فروشی کالا و خدمات

به گزارش خبرنگاران از مهر، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که شامخ نامیده می شود را منتشر می کند که بر اساس جدیدترین گزارش، عدد شامخ آذر امسال، 45.12 شد که نشان دهنده بهبود شرایط بخش خرده فروشی در آذر نسبت به آبان ماه است که عدد شامخ کل آن 35.71 بود. البته با توجه به اینکه عدد شامخ کل پایین تر از عدد 50، به معنی رکود است، بهبود شرایط خرده فروشی نسبت به ماه آبان، به معنای خروج از رکود نیست.

در این میان شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی معادل 59.36 در آذر، بیشترین میزان شاخص ها در بین پنج مؤلفه اصلی شامخ بوده است.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا کالاهای مورد نیاز نسبت به ماه قبل کاهش 11.9 درصدی داشته و به تبع آن شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آذرماه نسبت به ماه قبل رشد 12.05 درصدی داشته است.

طبق بررسی های اجرا شده، شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان نسبت به ماه گذشته رشد 67.53 درصدی داشته و به همین صورت میزان فروش کالا و خدمات در داخل کشور هم حدود 12 درصد رشد مثبت داشته است. از سوی دیگر صادرات کالا و خدمات هم نسبت به ماه قبل با افزایش حدود 31 درصدی همراه بوده است.

بر اساس تحلیل اتاق اصناف ایران از این گزارش فرایندهای مثبت یاد شده با توجه به افزایش کم قیمت حامل های انرژی، سبب شده تا محصولات بیشتری از موجودی انبارها، سفارش گرفته شود که همین امر سبب کاهش شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده، گشته است. به همین دلیل شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش به میزان 9.26 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، افزایش میزان فروش باعث می شود تا نیاز به پرسنل و نیروی کار بیشتری احساس شود که این امر در ماه مورد مطالعه با افزایش حدود 60 درصدی شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی، مشاهده می شود.

با توجه به تغییرات شاخص ها و فرایند نسبتاً مثبت آنها، میزان امیدواری واحدهای صنفی نسبت به بهبود اوضاع با افزایش حدود 45 درصدی شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت های شرکت در ماه آینده، نسبت به ماه قبل، رشد مثبتی را به همراه داشته است.

شامخ چیست؟

شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و همچنین برنامه ریزان کشور در مورد شرایط رونق و رکود را بیان می کند. این شاخص از طریق جمع آوری اطلاعات از مدیران مهم ترین بنگاه های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه شده و بر اساس آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد شرایط متغیرهای مهمی از قبیل مقدار تولید، سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، موجودی مواد اولیه و میزان استخدام شرکت در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می شود. مؤسسات دنیای معتبر نیز این شاخص را با همکاری بیش از 40 کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1478

به "رشد خرده فروشی کالا و خدمات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد خرده فروشی کالا و خدمات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید