خبرنگاران رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش 10 برابری مراودات با ایران امکان پذیر است

به گزارش بهترین مقاله، شیراز- خبرنگاران- رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در تهران گفت: اگر بخش مالی ایران و بنگلادش گام های بیشتر و مثبتی در جهت گسترش روابط تجاری دو کشور بردارند، حجم مراودات تجاری دوجانبه را می توان تا 10 برابر افزایش داد.

خبرنگاران رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش 10 برابری مراودات با ایران امکان پذیر است

محمد شکیبا حسین، شامگاه سه شنبه در ملاقات با هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در شیراز اضافه نمود: صنعت اول بنگلادش، پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر مالی، 82 درصد حجم صادرات ما یعنی افزون بر 41 میلیارد دلار آن به این صنعت اختصاص داشته است.

وی، با اشاره به وجود فرصت های خوب در حوزه تجارت بین الملل در کشور بنگلادش ادامه داد: از دیگر اقلام صادراتی این کشور می توان به نخ های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، صنعت سرامیک و محصولات چرم اشاره نمود.

او گفت: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود 100 میلیون دلار بوده که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات آن بوده است.

رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران اضافه نمود: هم اینک کالاهایی از جمله قیر، نخ های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می گردد و بازار آنها نیز مناسب است.

شکیبا حسین توضیح داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی بهره است لذا ایران و فارس می تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.

وی اعلام کرد: کشور بنگلادش می تواند در زمینه های واردات قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت های دانش بنیان، کودهای مختلف و خدمات فنی و مهندسی بازار عظیم و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارس باشد.

او گفت: گردشگر سلامت نیز یکی از حوزه های مورد احتیاج کشور بنگلادش است و این در حالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای دریافت خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می نمایند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه این خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره مندی از این ظرفیت موجود در فارس و شیراز استقبال می کنیم.

رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران افزود: یکی دیگر از بخش های مورد اهمیت ما سرمایه گذاری است که با توجه به تحریم های اعمال شده بر علیه ایران و ارائه مشوق های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می تواند فرصت های خوبی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.

شکیبا حسین گفت: کشور ما در حوزه تجارت مشوق های خاصی را به تجار ارائه می دهد به طوری که هم اینک مناطق ویژه ای برای تجار کشورهای مختلف در بنگلادش فعال است که در صورت تمایل می توانیم منطقه ویژه ای بدون محدودیت خاص برای تجار ایرانی در کشور بنگلادش ایجاد کنیم.

او اضافه نمود: فرصت های زیادی برای همکاری تجاری و مالی ایران، استان فارس و بنگلادش وجود دارد و ما در بخش تجاری سفارت بنگلادش آماده هرگونه همکاری برای گسترش مراودات تجاری، افزایش سطح همکاری های دو کشور و تسهیل تجارت بین الملل با بازرگانان ایرانی هستیم.

وی گفت ارتباط دو جانبه بین اتاق های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می کنیم تا تجار دو طرف بتوانند برنامه های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه های مورد احتیاج ترسیم نمایند.

شکیبا حسین، با اشاره به قرارداد تجاری سال 2005 ایران و بنگلادش توضیح داد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا گردد تا تجار دو کشور بتوانند از مزایای این قرارداد بهره مند شوند.

او افزود: سفارت بنگلادش می کوشد تا حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه بعضی از استان ها را افزایش دهد و بر همین اساس از اتاق بازرگانی فارس دعوت می کنیم در حاشیه اجلاس D8 (گروهی مالی متشکل از هشت کشور در حال توسعهٔ اسلامی: ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه) که در کشور بنگلادش برگزار می گردد، هیات مالی را اعزام کند چرا که این اجلاس فرصت مغتنمی برای تعیین کردن ضمانت اجرایی مراودات مالی برای دو طرف خواهد بود.

فرصت های مالی مناسبی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم گفت: از آنجایی که هر دو کشور ایران و بنگلادش بازارهای عظیمی دارند، فرصت های مالی و تجاری خوبی برای همکاری تجار و بازرگانان دو طرف وجود دارد.

یلدا راهدار اضافه نمود: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه نمایند.

وی ادامه داد: فراوری محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می کنیم.

او توضیح داد: بازار کشور بنگلادش جاذبه های بسیاری برای تجار ایرانی و استان فارس خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید بکوشیم این موانع به حداقل رسیده و فرایند تجارت تسهیل گردد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس اضافه نمود: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت های مالی دو طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه ریزی منسجم دنبال می کنیم چرا که بر این باوریم حضور در بازارهای بین المللی باید به شکل علمی و پایدار پایه ریزی گردد.

امکان افزایش حجم تجارت ایران و بنگلادش وجود دارد

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم، با اشاره به وجود فرصت های خوب برای مراودات تجاری و مالی بین دو کشور ایران و بنگلادش گفت: حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست چرا که ظرفیت برای افزایش این مراودات و صادرات بیشتر وجود دارد.

امید ماهرانی اضافه نمود: استان فارس در بسیاری از حوزه های مورد احتیاج کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه گذاری و گردشگری و گردشگر سلامت دارای پتانسیل های بسیار با کیفیت و خوبی است که کوشش ما بر پایه برنامه ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.

او اضافه نمود: برای افزایش مراودات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.

وی توضیح داد: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه ها و فرصت های مالی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما بتوانیم شرکت های مناسب استان فارس را در این زمینه معرفی کنیم.

او گفت: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1117

به "خبرنگاران رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش 10 برابری مراودات با ایران امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش 10 برابری مراودات با ایران امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید