جزئیات استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ

به گزارش بهترین مقاله، تهران (پانا) - مصوبه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا امروز دوشنبه رسما تحویل سنا می گردد تا جلسات محاکمه بعد از 6 فوریه شروع گردد.

جزئیات استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ

به گزارش جماران از گاردین، نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امروز دوشنبه (25 ژانویه/ 6 بهمن) مصوبه استیضاح دونالد ترامپ را به سنا تحویل می دهد.

به گفته چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا، دادگاه رئیس جمهور سابق از هفته ای که از 8 فوریه شروع می گردد، شروع خواهد شد.

شومر روز آدینه گفت این دادرسی کامل و عادلانه خواهد بود. او همزمان با ورود جو بایدن به کاخ سفید، و با تایید نتایج انتخابات دو سناتور ایالت جورجیا، ریاست مجلس سنا را از میچ مک کانل تحویل گرفت و به این ترتیب اکنون این دموکرات ها هستند که قادرند درباره چگونگی برگزاری جلسات محاکمه تصمیم گیری نمایند.

پیشتر به نقل از جمهوری خواستار در سنای آمریکا گفته شد که میچ مک کانل، از دموکرات ها خواسته که شروع دادرسی و جلسات محاکمه استیضاح دونالد ترامپ را تا ماه فوریه به تاخیر بیندازند. آنها گفته اند که این تاخیر به ترامپ فرصت می دهد تا خود را برای دفاع آماده کند.

عصر آدینه چاک شومر اطلاع داد که با جمهوری خواستار به توافق رسیده که جلسات محاکمه استیضاح را دست کم تا دو هفته دیگر، 6 فوریه، برگزار نکند. به نظر می رسد این تصمیم متاثر از واکنش جو بایدن به زمان بندی شروع جلسات محاکمه استیضاح بوده که از نظر رئیس جمهور جدید آمریکا ممکن است فرایند شکل گیری و شروع به کار دولت او را تحت تاثیر قرار دهد.

دیوید شولتس پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه هملاین آمریکا گفت: ما هنوز نمی دانیم که این دادگاه شاهدی خواهد داشت یا خیر. همچنین به عنوان مثال نمی دانیم که آیا ترامپ در آن صحبت خواهد نمود یا خیر. برخلاف استیضاح گذشته که جمهوری خواستار اکثریت را در دست داشتند، اینجا دموکرات ها در اکثریت هستند و این می تواند روی چگونگی برگزاری استیضاح یا دست کم روی چگونگی درک آن از سوی جامعه آمریکایی تاثیر بگذارد.

برخلاف استیضاح پیشین، مورد جدید با حمایت بیشتر دو حزبی روبروست. در نهایت 10 جمهوری خواه مجلس نمایندگان اوایل همین ماه به استیضاح ترامپ رای مثبت دادند. این در حالی است که در سال 2019 هیچ یک از جمهوری خواستار مجلس نمایندگان از مصوبه استیضاح علیه ترامپ حمایت ننموده بودند.

شولتس گفت: همچنان معتقدم که احتمال محکومیت بعید است. این چهارمین استیضاح برای یک رئیس جمهور در تاریخ آمریکاست. سه مورد قبلی هیچکدام به محکومیت آن روسا ختم نشد. خب اگر بخواهیم فرایند تاریخی را در نظر بگیریم، احتمال محکومیت ترامپ وجود ندارد.

برای محکوم شدن دونالد ترامپ به رای دو سوم معادل 67 رای احتیاج است. این بدین معناست که اگر تمام 50 عضو دموکرات سنا به محکومیت او رای مثبت بدهند، 17 رای دیگر از جمهوری خواستار احتیاج است.

شولتس می گوید: تعیین نیست که آیا 17 رای حمایتی وجود دارد یا خیر.

تعداد رو به رشدی از سناتورهای جمهوری خواه مخالف این دادگاه استیضاح هستند. سناتور مارکو روبیو جمهوری خواه اهل فلوریدا این دادگاه را احمقانه و غیر سازنده توصیف کرد. با این حال، سناتور میت رامنی جمهوری خواه گفت که از این دادگاه حمایت نموده و لزوم مسئولیت پذیری را به رسمیت می شناسد.

ترامپ اولین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که دو بار استیضاح شده است. او متهم شده که در سخنرانی روز 6 ژانویه در واشنگتن، طرفدارانش را به یورش به ساختمان کنگره تشویق نموده است.

در آن روز، در پی اظهارات ترامپ طرفداران او به زور وارد کنگره شدند که در نتیجه نمایندگان مجبور شدند فرایند تایید نهایی نتایج انتخابات ریاست جمهوری را معلق نمایند و به پناهگاه بفرایند.

ساختمان کنگره تحت محاصره درآمد و در جریان این یورش 5 نفر از جمله یک مامور پلیس جان خود را از دست دادند.

در پی این حادثه مجلس نمایندگان آمریکا با 232 رای مثبت در مقابل 197 رای منفی به استیضاح دونالد ترامپ رای داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1468

به "جزئیات استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید