جرم در جرم با پلاک مخدوش

به گزارش بهترین مقاله، تهران (پانا) - تا چند ماه پیش اگر جرائمی مانند تغییر در ارقام پلاک خودرو یا مخدوش کردن آن در محدوده های پیرامون طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا به چشم می خورد، حالا اما با اجرای طرح منع تردد شبانه این جرم به ساعات پایانی شب رسیده و کم و بیش در بیشتر معابر رانندگانی را می توان دید که با پوشاندن، سوزاندن و یا دستکاری پلاک خودرویشان اقدام به تردد در ساعات ممنوعه می نمایند.

جرم در جرم با پلاک مخدوش

به گزارش ایسنا، گر چه تا به امروز آمار رسمی درباره میزان افزایش مخدوش کردن یا تغییر در ارقام پلاک خودرو درپی اعمال محدودیت های شبانه تردد به خاطر کرونا اعلام نشده است، اما آنچه که از شواهد پیداست، اعمال محدودیت های تردد شبانه در کشور سبب شده تا بعضی از رانندگان برای فرار از جریمه اقدام به پوشش پلاک خودرو یا حتی تغییر در ارقام آن نمایند. موضوعی که پیش از این نیز در اطراف معابر ورودی به محدوده طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا نیز به چشم می خورد.

در این میان اما بخش قابل توجهی از رانندگانی که دست به انجام چنین اقداماتی می زنند از پیامدها و ابعاد آنچه که انجام می دهند بی خبرند و همین بی خبری نیز سبب می گردد تا آنان به دردسرهای بزرگتری دچار شوند.

علی نجفی توانا، جرم شناس است، او در مورد مجازات مخدوش کردن پلاک گفت: بحث تغییر پلاک یا سایر مشخصات وسیله نقلیه، یا توجه به نوع کاربرد و اهداف شخص مرتکب دارای کیفر و مجازات مختلفی است. گاهی شخص شماره، پلاک، بدنه و .. خودروی متعلق به خود را تغییر می دهد و گاهی مرتکب سرقت می گردد و با اهداف خاصی شماره خودروی سرقتی دیگری را بر آن می گذارد.

این جرم شناس اظهار کرد: در رابطه با اقداماتی مانند تغییر پلاک، تعویض پلاک یا تغییر شماره بدنه اتومبیل و ..، باید به این موضوع توجه کرد که قانون به منظور حفظ هویت وسیله نقلیه و جلوگیری از ایجاد تغییرات شخص مرتکب را طبق ماده 720 قانون تشدید مجازات مربوط به جرائم هدایت و رانندگی، مجازات مشخص می نماید و این مجازات تقریبا جنبه تعزیری دارد و صرفا در رابطه با تغییر، تعویض پلاک یا شماره شاسی موتور و .. است.

وی اضافه نمود: به نظر بنده این قانون برای جلوگیری از وقوع جرایم دیگر به تصویب شده و جرم انگاری شده است. پس علاوه بر اینکه این اقدام می تواند موجب وقوع جرائم دیگر گردد و این خودرو ابزاری برای جرایم دیگری مثل سرقت گردد، مانع از شناسایی اتومیل خواهد شد. از سوی دیگر به نوعی جلوگیری از برخورد قانونی نسبت به این نوع متخلفین می گردد.

نجفی توانا گفت: اما شیوه عادی تر این تخلف را در رابطه با بعضی از موتوسوارها و خودروها می بینیم. افرادی که برای ورود به محدوده های ممنوع ترافیکی پلاک خودرو خود را ناخوانا می نمایند تا به نوعی از تحمل واکنش های قانونی و رسمی فرار نمایند. در این راستا قانونگذار در راستای جلوگیری از چنین جرایم جنایی این تغییر و اصلاح را بدون مجوز نهاد های مربوطه جرم تلقی می نماید حتی اگر هیچ استفاده ای از آن نگردد.

وی اظهار کرد: جرایم هدایت و رانندگی از جمله جرایم جنحه ای در نظام سابق قانونگذاری تلقی می شد. بعد از انقلاب اسلامی در واقع این قانون در چارچوب جرائم تعزیری واقع شده است، یعنی مجازات های آن مقرر برای جرائم تعزیری است و شش ماه تا دو سال نیز قابل کیفر است.

این جرم شناس تاکید نمود: آنچه مسلم است این است که افرادی که اتومبیل متعلق به خود را دچار تغییراتی می نمایند محض خوشگذرانی نیست و اهداف مجرمانه ای در ذهن مرتکب جرم وجود دارد که هدف از آن به نوعی آماده کردن وسیله نقلیه برای جلوگیری از اعمال قانون یا ارتکاب جرائم دیگر است.

نجفی توانا در انتها تاکید نمود: پس اگر بعضی از شهروندان تصور می نمایند که با پوشاندن پلاک یا هرگونه تغییر در پلاک وسیله نقلیه می توانند محدودیت های تردد شبانه یا طرح ترافیک و .. را دور بزنند. باید بدانند که اقدامشان نه صرفا یک تخلف رانندگی بلکه جرم است و مجازات در پی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1604

به "جرم در جرم با پلاک مخدوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرم در جرم با پلاک مخدوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید