جدیدترین شرایط معیشتی کارگران، هزینه سبد معیشت 12 میلیون تومان شد

به گزارش بهترین مقاله، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره مسائل کارگران گفت: درحال حاضر سبد معیشت یک خانوار3.24 نفره کشور رکورد دوازده میلیون تومان را دارد.

جدیدترین شرایط معیشتی کارگران، هزینه سبد معیشت 12 میلیون تومان شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره مسائل کارگران گفت:در سال 1400، اقتصاد اقشار آسیب پذیر جامعه بخصوص کارگران این سرزمین دستخوش تغییرات دنباله داری شده است. در واقع این تغییرات عمدتاً فشار های مالیست که از سنوات قبل و بنا به دلائلی مختلف تا به امروز بر دهک های پایین جامعه تحمیل شده و معیشت اقشار آسیب پذیر و کارگران را بشکل محسوسی هدف قرار داده است.

وی ادامه داد: اگرچه در سال های گذشته به واسطه مسائل ساختاری از قبیل نادرست بودن مبنای محاسبه حقوق هرساله کارگران و نبود اراده لازم در مسئولین امر حتی در نبود تورم شدید هم شرائط مالی برای این قشر تعریفی نداشته است. اما رکورد های تورمی امسال شرایط جامعه کارگری را از قبل بحرانی تر کرده است. اینکه جامعه کارگری می بایستی به چه شکلی شرایط خود را بازگو کرده تا مسولین مرتبط راه چاره شایسته ای برای حل چالش این قشر بیابند بهتر است به آمار های اعلامی رسمی مروری بیاندازیم.

امام قلی تبار اضافه کرد: آمار های رسمی حکایت از آن دارد که بیش از یک سوم جمعیت کشور زیر خط فقر بوده که قطعاً این آمار محافظه کارانه محاسبه شده و سبد معیشت یک خانوار 3.24 نفره کشور رکورد دوازده میلیون تومان را در نوردیده است. اینکه رقم مخارج 12 میلیون تومان را با میانگین عایدی حدبیشتر چهار میلیونی یک خانوار کارگری مقایسه نماییم با هیچ منطقی نمی توان استدلال نمود که این قشر چگونه با یک سوم سبد معیشت میتواند یک ماه زندگی خود را مدیریت نماید؟

نماینده کارگران گفت: آنالیز های میدانی واقعیت را نمایان می سازد که این قشر با دریافتی ماهیانه خود از سر ناچاری بیشتر اقلام سبد های هزینه ای خود را حذف کرده و در نهایت به تامین اجاره ای جانپاهی حداقلی برای حفظ حریم خانواده که خود حدود 85% دریافتی این قشر را می بلعد و 15% مابقی برای تامین مواد غذایی حداقلی برای زنده ماندن رسیده است. در این سبد روئیت اقلامی همانند گوشت و مرغ و میوه جات و لببنیات برای این قشر دست نیافتنی بوده و خرید مسکن و خودرو و یا اختصاص درصدی از عایدی این قشر جهت تأمین هزینه هایی همانند بهداشت و درمان، آموزش، ورزش و تفریحات و مسافرت بیشتر به یک آرزو مبدل شده است.

وی اعلام کرد: اینکه از گذشته تا به امروز کوشش های جامعه کارگری به صورت شایسته ای نتوانست مسئولین مربوطه را به یک تلنگر اساسی جهت احساس مسئولیت واقعی در این خصوص وادار نماید امید است با روی کار آمدن دولت نو که خود را دولت محرومان و اقشار آسیب پذیر میداند بتواند با یک پوست اندازی اساسی در نگاه و نگرش مسئولین مرتبط با واقعی کردن نرخ دستمزد ها و عدم قانون گریزی از ماده 41 قانون کار نسبت حمایت از نیروی کار اقدام نماید.

امام قلی تبار گفت: بنابراین؛ این قشر با دارا بودن بیش از نیمی از جمعیت کشورمان بی صبرانه منتظر اقدامات شایسته ای است که دولت محترم خود را بدان متعهد دانسته است موضوعی که حداقل می بایستی تا قبل از سرانجام سال در برگزاری جلسات منظم شورای عالی کار و در معین نرخ دستمزد ها به عینیت رسیده و ازسوی این قشر لمس شود و مثل دولت های گذشته حمایت از فراوری و کنترل نرخ تورم را بعنوان ابزاری برای واقعی نکردن دستمزد ها نداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1924

به "جدیدترین شرایط معیشتی کارگران، هزینه سبد معیشت 12 میلیون تومان شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "جدیدترین شرایط معیشتی کارگران، هزینه سبد معیشت 12 میلیون تومان شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین شرایط معیشتی کارگران، هزینه سبد معیشت 12 میلیون تومان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید