تکنولوژی عجیب نئاندرتال ها برای ساختن چسب

به گزارش بهترین مقاله، تیم محققان دانشگاه ابرهارد کارلز در توبینگن در مقاله شان که در مجله علوم باستان شناسی و انسان شناسی منتشر شد، روش های مختلف ایجاد قطران را با بقایای شیمیایی یافت شده در ابزار های نئاندرتال باستان مقایسه کردند.

تکنولوژی عجیب نئاندرتال ها برای ساختن چسب

به گزارش فرادید، یکی از ویژگی های هوش انسان، توانایی سنتز اجسام و موادی است که در طبیعت یافت نمی شوند. زمانی، استفاده از ابزار بخشی از این هوش خاص انسانی قلمداد می شد، اما از آنجا که حالا می دانیم چندین حیوان مواد را تغییر می دهند و دستکاری می نمایند تا به عنوان ابزار از آن ها استفاده نمایند، این رفتار هوشمندانه در انسان آنچنان منحصربفرد در نظر گرفته نمی گردد.

با این حال فراوری مواد مصنوعی همچنان جنبه مهمی از مزیت شناختی ما نسبت به سایر حیوانات است، چرا که نیازمند تفکر آگاهانه، برنامه ریزی و درک اقدامات ما برای تبدیل مواد خام به وسیله یک فرآیند آموخته است.

مطالعه توبینگن نشان می دهد این توانایی فقط مختص انسان های مدرن نیست و انسان ها نخستین موجوداتی نیستند که به این نقطه عطف ذهنی رسیده اند. قطران مورداستفاده نئاندرتال ها قدیمی تر از هرگونه انطباق شناخته شده ای به وسیله انسان مدرن ظرف 100 هزار سال گذشته است. از این ماده چسبناک برای اتصال سنگ به استخوان و چوب در ابزار ها و سلاح ها استفاده می شد با این مزیت افزوده که در برابر آب و تجزیه آلی مقاوم بود.

این فرضیه درباره چگونگی ساخت قیر به وسیله نئاندرتال ها مطرح است که یا یک فرآیند فراوریی بوده یا ماده ای بوده که پس از آتش سوزی از سنگ ها جدا و کشف شده است. محققان به وسیله تجزیه و تحلیل شیمیایی-مقایسه ای دو قطعه قیر از آلمان و مجموعه بزرگ قیر که با تکنیک های عصر حجر ساخته شده، دریافتند نئاندرتال ها صرفاً قیر را پس از آتش سوزی پیدا نکردند و صرفاً از ساده ترین روش فراوری استفاده نکردند.

در عوض، آن ها کشف کردند نئاندرتال هایی که قیر را ساخته اند، کارآمدترین روش را با فرآیند تقطیر گام به گام با محدودیت اکسیژن در گرمایش زیرزمینی برای استخراج چسب مصنوعی به کار بردند.

به گفته نویسندگان این مطالعه: این درجه از پیچیدگی بعید است خود به خود اختراع شده باشد. معنایش این است که این تکنیک با روش های ساده تر آغاز شده و با آزمایش به فرآیند پیچیده تری تبدیل شده است.

محققان برای آزمایش فرآیندی که منجر به این نوع قیر شد با بازآفرینی پنج تکنیک مختلف برای استخراج، دو روش در بالای زمین و سه روش زیر زمین، به باستان شناسی تجربی پرداختند. آن ها از طیف سنجی مادون قرمز، کروماتوگرافی گازی-طیف سنجی جرمی و توموگرافی میکروکامپیوتری برای تجزیه و تحلیل و مقایسه تکنیک های قیرسازی خودشان با مصنوعات قیر باستانی استفاده کردند.

در دسترس بودن اکسیژن در زمان استخراج، نشانه واضحی از قیر های آزمایشی بجا گذاشت، شبیه امضایی که به وضوح روش های بالای زمین را از زیر زمین جدا می کرد. مصنوعات باستانی با فرآیند فراوری زیرزمینی مطابقت داشتند. هم مصنوعات قیر باستانی و هم آزمایشات زیرزمینی برهمکنش های معدنی خاک را نشان داد و برخلاف تکنیک های روی زمین، از کربن های مرتبط با دوده عاری بود.

تکنیک های قابل تغییر زیرزمینی نسبت به تکنیک های روی زمین پیچیده تر هستند، زیرا بعضی از عناصر را نمی توان پس از آغاز فرایند، مشاهده یا اصلاح کرد.

شواهد مربوط به نئاندرتال های پیچیده از نظر شناختی در سال های اخیر افزایش یافته است، زیرا شواهد باستان شناسی نشان می دهد بسیاری از اولین اختراعات تکنولوژیکی که تصور میشد اختراعات مدرن بشر باشند، قبلاً در بین نئاندرتال ها رایج بوده است. در این مرحله، شاید برای هر کسی که ترجیح می دهد به هوش انسان به عنوان یک ویژگی استثنایی نگاه کند سودمند باشد که تصدیق کند نئاندرتال ها هم انسان بودند.

در مجموع باید گفت اینطور که به نظر می رسد، ساخت قیر به وسیله نئاندرتال ها، نخستین تجلی مستند از این نوع در تکامل انسان است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2263

به "تکنولوژی عجیب نئاندرتال ها برای ساختن چسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنولوژی عجیب نئاندرتال ها برای ساختن چسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید