تشخیص بیماری های مزمن کلیه با یاری هوش مصنوعی

به گزارش بهترین مقاله، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، روشی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه داده اند که می تواند به تشخیص بیماری های مزمن کلیه یاری کند.

تشخیص بیماری های مزمن کلیه با یاری هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون(BUSM)، یک روش جدید مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند تا به پیش بینی بیماری پیش رونده و مزمن کلیه بپردازند.

ویجایا کولاچالاما(Vijaya Kolachalama)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: داشتن یک مدل رایانه ای که بتواند گردش کار یک متخصص آسیب شناسی را تقلید کند و به ارزیابی درجه بیماری بپردازد، ایده هیجان انگیزی است زیرا این فناوری، پتانسیل افزایش کارآیی در روش های بالینی را دارد.

گردش کار متخصص آسیب شناسی روی میکروسکوپ معمولا کارهایی مانند افق گردی و بزرگنمایی قسمت های خاصی را شامل می گردد که برای ارزیابی جنبه های گوناگون آسیب شناسی صورت می گیرند.

این گروه پژوهشی متشکل از پنج متخصص اعصاب و روان با استفاده از یک نرم افزار، به آنالیز میزان آسیب در بافت های کلیه پرداختند. پژوهشگران برای الگوبرداری از روش متخصصان بیماری های اعصاب و روان، از هوش مصنوعی برای ترکیب الگوها و ویژگی های قسمت های فرعی و همچنین تصویر بافت کلیه استفاده کردند. به واسطه ترکیب این داده ها، یک مدل یادگیری عمیق برای پیش بینی سطح آسیب کلیوی طراحی شد.

کولاچالاما باور دارد مدل های مبتنی بر هوش مصنوعی که می توانند میزان آسیب مزمن را به صورت اتوماتیک تشخیص دهند، دومین گزینه در اقدامات بالینی هستند. وی اضافه کرد: ممکن است که نهایتا بتوان از این روش برای آنالیز سایر موارد آسیب شناسی اندام استفاده کرد که بر ارزیابی فیبروز متمرکز است.

این پژوهش، در American Journal of Pathology به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1675

به "تشخیص بیماری های مزمن کلیه با یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص بیماری های مزمن کلیه با یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید