بایدن خواستار احیای فوری توافق هسته ای ایران است

به گزارش بهترین مقاله، مشاور جدید امنیت ملی آمریکا می گوید که رئیس جمهور این کشور احیای فوری برجام را به مثابه نخستین گام در جهت مواجهه با طیفی از تهدیدات ادعایی از سوی ایران می بیند.

بایدن خواستار احیای فوری توافق هسته ای ایران است

به گزارش خبرنگاران از مهر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه رئیس جمهور جو بایدن احیای فوری توافق هسته ای ایران را نخستین گام در جهت رویارویی با طیفی از تهدیدات ادعایی از سوی تهران می بیند، یک جدول زمانی پیشنهاد داد که در مقایسه با نمونه پیشین، زمان کوتاهتری را برای احیای این توافق در نظر می گیرد.

سالیوان بدون اشاره به این پیش شرط بایدن که بازگشت آمریکا به برجام مشروط به پایبندی مجدد ایران به توافق هسته ای 2015 است، مدعی شد که ایران بیش از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از برجام خارج شد، به ساخت بمب اتمی نزدیک شده است!

وی در ادامه ادعاهای واهی خود اضافه کرد: ما می خواهیم که با سایر رفتارهای زیان بار ایران، رفتار بدخواهانه این کشور در سرتاسر منطقه برخورد کنیم، اما از دیدگاه ما، اولویت مهم و حیاتی باید پرداختن به بحران فزاینده هسته ای همزمان با نزدیک تر شدن ایران به میزان کافی از سوخت فسیلی برای ساخت سلاح باشد.

وی همچنین گفت: ما تمایل داریم مطمئن شویم که بعضی پارامترها و محدودیت های مربوط به این برنامه [توافق هسته ای ایران] را که ظرف دو سال گذشته نادیده گرفته شده اند، مجدداً برقرار کنیم.

لازم به ذکر است که کارشکنی در برنامه صلح آمیز هسته ای ایران یکی از مبانی اصلی سیاست های دولت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا برای دستیابی به یک توافق هسته ای با تهران بود.

بهرحال زمان بندی بازگشت ایالات متحده به برجام و همچنین امتیازها یا وعده های جدید به ایران و چشم انداز توافقنامه احتمالی بعدی، یکی از مهمترین آزمایش های سیاست خارجی برای دولت جو بایدن خواهد بود.

هرچند سالیوان به جزئیات این جدول زمانی جدید اشاره ای نکرد، مشاوران کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا هم اکنون پیرامون این موضوع بحث و تبادل نظر می نمایند. این در حالی است که اروپا برای بازگشت بایدن به توافق هسته ای ایران فرصت محدودی قائل است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1492

به "بایدن خواستار احیای فوری توافق هسته ای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن خواستار احیای فوری توافق هسته ای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید