ایران؛دومین فراوری انرژی برق آبی خاورمیانه

به گزارش بهترین مقاله، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، بر اساس تازه ترین گزارش انجمن دنیای انرژی برق آبی، میزان فراوری نیروگاه های برق آبی دنیا به حدود چهار میلیون مگاوات ساعت رسیده است که این میزان فراوری انرژی برق آبی مانع از انتشار چهار میلیارد تن گازهای گلخانه ای در سراسر دنیا شده است.

ایران؛دومین فراوری انرژی برق آبی خاورمیانه

در حال حاضر 26.5 درصد از کل انرژی فراوریی دنیا توسط انرژی های تجدیدپذیر تامین می گردد که در این بین 16.4 درصد از این رقم مربوط به نیروگاه های برق آبی، 5.6 درصد مربوط به نیروگاه های بادی، 2.2 درصد مربوط به نیرگاه های زیست توده، 1.9 درصد مربوط به نیروگاه های خورشیدی و 0.4 درصد مربوط به سایر نیروگاه های تجدیدپذیر است که در کشور ایران سهم نیروگاه های برق آبی از کل ظرفیت نیروگاهی نصب شده به حدود 15 درصد رسید است.

طبق گزارش این انجمن که در سال 2018 منتشر شده است در حال حاضر کشور چین بیشترین ظرفیت نیروگاه های برق آبی دنیا را به خود اختصاص داده است به طوری که میزان فراوری واحدهای برق آبی این کشور به بیش از 341 هزار مگاوات رسیده است. پس از چین نیز کشورهای آمریکا (103 هزار مگاوات)، برزیل (100 هزار مگاوات) و کانادا (81 هزار مگاوات) در میان چهار کشور برتر دارای بیشترین ظرفیت نیروگاه های برق آبی قرار گرفته اند.

کشور ایران نیز هم اکنون با بهره برداری از 12 هزار مگاوات نیروگاه برق آبی رتبه نوزدهم دنیا، ششم آسیا و دوم منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر کشورهای چین، ژاپن، هند، ترکیه، ویتنام و ایران شش کشور برتر آسیا به لحاظ بهره برداری از نیروگاه های برق آبی هستند.

براساس گزارش انجمن دنیای انرژی برق آبی، ایران در سال 2017 توانسته است با بهره برداری از 520 مگاوات واحدهای جدید برق آبی در میان کشورهای پیشتاز این بخش قرار بگیرد و رتبه هفتم دنیا را به لحاظ افزایش ظرفیت نیروگاه های برق آبی به خود اختصاص بدهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 101

به "ایران؛دومین فراوری انرژی برق آبی خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران؛دومین فراوری انرژی برق آبی خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید