استفاده از ظرفیت ساکنان محلات برای کاهش توسعه بافت های فرسوده

به گزارش بهترین مقاله، نائیج گفت: نگاه اجتماعی به بافت های فرسوده مهمترین رکن در توسعه شهر ها و خروج از بافت های فرسوده به شمار می رود.

استفاده از ظرفیت ساکنان محلات برای کاهش توسعه بافت های فرسوده

محمد علی نائیج کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه بافت های فرسوده (بافت ناکارآمد میانی) که فاصله برآیند نارسایی و معضلات مختلف شهری هستند باید از لحاظ مسائل اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار بگیرند، گفت: محدودیت هایی با تراکم بالای جمعیتی تداخل گسترده با زندگی روزمره ساکنان و میزان قابل توجهی از آسیب های اجتماعی که محل ایجاد معضلاتی در راستا پیش روی توسعه شهرها شده از طریق بی توجهی به بافت های ناکارآمد میانی حاصل می شود.

او ادامه داد: ایجاد ناهنجاری های فراوان و همچنین بی توجهی به بافت های فرسوده چالش های مختلفی را برای مدیران و برنامه ریزان شهری ایجاد کرده است.

نائیج توضیح داد: در نگاه اول معضل کالبدی در اینگونه مسئله ها بیشتر تداعی می شوند ولی نگاه اجتماعی از یک معضل کالبدی باید در دستور کار تمامی مسئولان این حوزه قرار گیرد.

بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟

کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری اضافه نمود: باید برنامه ریزی برای احیا و بهسازی بافت های فرسوده به نوعی پیشگیری از آسیب های اجتماعی تبدیل شود و این موضوع برای بهبود وضعیت بافت های فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد.

او با بیان اینکه پس از سال ها بی توجهی به این گونه محدوده ها و نگاه صرفا کالبدی، تمرکز بر مسائل و مسائل مردم به اینگونه محدوده ها صورت گرفته است، اضافه نمود: تدوین سیاست ها و برنامه های جامع و یکپارچه و توجه ویژه به مسائل اجتماعی و فرهنگی می تواند گام مهمی در حل معضلات و مسائل و ارتقای کیفیت زندگی ساکنان محلات هدف باشد و ساکنان این محدوده ها در قالب یک حرکت جمعی بتوانند به یک زندگی با کیفیت دست یابند.

نائیج تأکید کرد: بدیهی است توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی در کنار امور مبتلا به کالبدی ضرورتی اجتناب ناپذیر جهت پیشگیری از انباشت زیان دراز مدت تبدیل شده است.

کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری خاطرنشان کرد: شناسایی و ارزیابی عواملی که منجر به توسعه فقر شهری در ابعاد مختلف می شوند و به طور طبیعی زمینه ساز کاهش رتبه اجتماعی در محلات می شوند یا می توان مهمترین و ضروری ترین رکن در برنامه ریزی های مختلف برای توسعه همگون محلات مختلف شهری شمرد.

او به شرایط تحقق توسعه روند نوسازی بافت های ناکارآمد شهری اشاره کرد و گفت: افزایش و هدفمند کردن اعتبارات تعریف مشوق های مختلف، قرار دادن شهروندان در مراکز بزرگ تصمیم گیری و استفاده از ظرفیت های اجتماعی ساکنان از مهمترین شرایط تحقق توسعه در این بخش به شمار می رود.

نائیج اظهار کرد: نگاه اجتماعی به بافت های فرسوده یکی از مهمترین ارکان توسعه شهری به شمار می رود و نقش کلیدی در کاهش آسیب پذیری اجتماعی اینگونه محدوده ها دارد.

کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری با بیان اینکه توجه مضاعف به سرمایه اجتماعی ساکنان بافت های ناکارآمد میانی به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه های توسعه باید در موضوع برنامه ریزی مسئولان قرار بگیرد، اضافه نمود: به طور قطع توجه به این بخش می تواند به عنوان یک عامل تسهیل کننده نقش مهمی در کاهش تهدید های اجتماعی و فرهنگی داشته باشد.

او توضیح داد: استفاده از شیوه های مختلف جلب مشارکت با افزایش انگیزه شهروندان و ایجاد فضای اعتماد آفرین باید برای اجرایی شدن سیاست ها و برنامه های موجود به عنوان یک اصل مهم مد نظر مسئولان قرار بگیرد.

نائیج یادآور شد: بی توجهی به ارتباط صحیح برای مشارکت می تواند منجر به کند شدن فرآیند اجرای طرح های بافت های نا کار آمد میانی شود.

کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری با بیان اینکه نگاه اجتماعی به بافت های فرسوده و حذف استمرار نگاه کالبدی به عنوان مهمترین امر در بهبود وضعیت اینگونه بافت ها به شمار می رود گفت: باید فضای مناسبی را برای برون رفت از مسائل و معضلات در این حوزه فراهم کرد.

او گفت: خروج از معضلات و مسائل این بخش ها نیازمند ایجاد یک انسجام اجتماعی در بافت های فرسوده به شمار می رود و ما باید اینگونه اقدامات را جهت ایجاد محلات بازآفرینی شهری فراهم کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 362

به "استفاده از ظرفیت ساکنان محلات برای کاهش توسعه بافت های فرسوده" امتیاز دهید

1 کاربر به "استفاده از ظرفیت ساکنان محلات برای کاهش توسعه بافت های فرسوده" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ظرفیت ساکنان محلات برای کاهش توسعه بافت های فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید