ادامه بارندگی شدید در اغلب استان های کشور ، خطر آبگرفتگی معابر ، وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان

به گزارش بهترین مقاله، سازمان هواشناسی نسبت به تشدید سامانه بارشی و احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها و بعلاوه وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج تا 2 متر درجنوب کشور هشدار داد.

ادامه بارندگی شدید در اغلب استان های کشور ، خطر آبگرفتگی معابر ، وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف از سه شنبه تا شنبه (16 تا 20 اسفند) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در اردبیل، غرب کردستان، کرمانشاه، زنجان، نیمه شمالی ایلام، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، قزوین، البرز، تهران، گیلان و روز چهارشنبه در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، البرز، تهران، نیمه شمالی و شرق خوزستان و گیلان مورد انتظار است.

بعلاوه طی روز پنجشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی و شرق خوزستان، قزوین، البرز، نیمه شمالی تهران و آدینه در نیمه جنوبی لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی و شرق خوزستان، شرق قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب مازندران و رور شنبه در خراسان رضوی پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی از جمله گاز و برق مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات اجتناب از سفرهای برون شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، در صورت لزوم به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه را توصیه می نماید.

وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور

این سازمان بعلاوه به صدور هشدار سطح زرد از افزایش وزش باد و ارتفاع موج در ساحل بین 1 تا 1.5 متر و در فراساحل 1.5 تا 2متر از اواخر وقت چهارشنبه تا اوایل وقت شنبه (17 تا 20 اسفند) در شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر اطلاع داد. در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در ساحل و فراساحل پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب و تخریب، اجتناب از عملیات تفریحی، به ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و دور از ساحل را توصیه می نماید.

بارش باران و خطر طغیان رودخانه ها در غالب استان های کشور

بعلاوه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از ادامه فعالیت سامانه های بارشی و بارش باران، گاهی رعدوبرق ، ارتفاعات و منطقه ها با اقلیم سرد بارش برف، وزش باد شدید موقتی و رخداد مه از سه شنبه تا شنبه(16 تا 20 اسفند) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، شمال سمنان، مازندران، گلستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، شمال غرب اصفهان، مرکزی، خراسان شمالی، چهارشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، همدان، مرکزی، قم، نیمه شمالی فارس، خوزستان، اصفهان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و پنجشنبه در قم، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، گیلان، غرب مازندران، سمنان مورد انتظار است.

این شرایط جوی روز آدینه نیز در کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، اصفهان، نیمه شمالی فارس، یزد، بوشهر، شمال غرب و شمال کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات در استان های مازندران و گلستان و روز شنبه در خراسان جنوبی، یزد، سمنان، گلستان و نیمه شمالی کرمان پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محدود، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها و در نواحی کوهستانی کولاک برف دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه را توصیه می نماید.

وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان

این سازمان بعلاوه با صدور هشدار سطح زردی دیگر از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در منطقه ها مستعد همراه با خیزش گردوخاک از سه شنبه تا پنجشنبه (16 تا 18 اسفند) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در یزد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان و چهارشنبه و پنجشنبه در یزد و کرمان مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب و مخاطره احتیاط در تردد، احتیاط در فعالیت کویرنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، اطمینان از استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و محدودیت در فعالیت های کشاورزی را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2227

به "ادامه بارندگی شدید در اغلب استان های کشور ، خطر آبگرفتگی معابر ، وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه بارندگی شدید در اغلب استان های کشور ، خطر آبگرفتگی معابر ، وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید