اختصاص 850 میلیارد ریال برای مقابله با آثار خشکسالی

به گزارش بهترین مقاله، مصطفی کیا کجوری، رئیس مرکز برنامه ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست، درباره این موضوع گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال آبی گذشته و مسائل ناشی از کم آبی و بحرانی شدن وضعیت زیستگاه ها و تأثیر آن بر حیات وحش، بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، هیئت دولت در جلسه تاریخ اول مهرماه 97 با اختصاص مبلغ 850 میلیارد ریال برای مقابله با خشک سالی و تعدیل اثرات آن در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست موافقت کرد.

اختصاص 850 میلیارد ریال برای مقابله با آثار خشکسالی

کیاکجوری گفت: از جمله مهم ترین برنامه های پیش بینی گردیده برای این موضوع می توان به بهسازی و لایروبی چشمه ها، احداث آبشخور در مناطق تحت مدیریت، احداث منابع ذخیره آب، تأمین احتیاج علوفه حیات وحش، پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری در حیات وحش و حفاظت و احیای تالاب های در معرض خطر اشاره نمود.

رییس مرکز برنامه ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش آب ورودی رودخانه ها به تالاب انزلی در سالهای اخیر گفت: با ورود پساب صنعتی، کشاورزی و انسانی، انباشته شدن رسوبات و ورود گیاهان غیربومی و مهاجم، ادامه حیات برای تالاب انزلی سخت گردیده است. به طوری که در سال های اخیر عمق تالاب از میانگین 11 متر به 3 متر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: به منظور احیای تالاب، سازمان حفاظت محیط زیست با استفاده از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی طرحی را تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارائه داد. پس از نشست های مشترک کارشناسی با سازمان برنامه و بودجه، طرح نهایی گردیده و در جلسه چهارم مهرماه سال جاری هیئت دولت، مبلغ 850 میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران (به نسبت مساوی) برای احیای تالاب انزلی به تصویب رسید.

کیاکجوری در انتها گفت: روش بکار گرفته گردیده در این طرح، روش زیست پالایی تسریع یافته است. این روش باهدف افزایش حجم آبگیری تالاب به میزان 800 تا 1200 میلیون مترمکعب، کاهش عمق لجن به میزان متوسط 60 تا 100 سانتی متر، شفافیت آب و عمق نفوذ نور برای بازگشت حیات در تالاب است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 10

به "اختصاص 850 میلیارد ریال برای مقابله با آثار خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 850 میلیارد ریال برای مقابله با آثار خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید