آمار 9 میلیونی مشترکان اینترنت ثابت در ایران

به گزارش بهترین مقاله، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت تا سرانجام سه ماهه اول امسال، بیش از 9 میلیون و 281 هزار عدد بوده که از فناوری های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL ، FTTX و TD-LTE که سرعت های متفاوتی دارند، استفاده می نمایند.

آمار 9 میلیونی مشترکان اینترنت ثابت در ایران

به گزارش ایسنا، طی سال های گذشته، فرایند استفاده از اینترنت از سرعت های کیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خود را به فناوری ADSL داد که سرعتی به مراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا 521 کیلوبیت بر ثانیه و حتی 16 مگابیت را هم پوشش می داد و اکنون نوبت به فیبر نوری است که سرعت هایی به مراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.

در حال حاضر، انواع سرویس های موجود اینترنت در ایران، به دلیل داشتن ویژگی های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می گردد. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL ،VDSL و FTTX را شامل می گردد؛ این دسته به یک مکان معین و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده معین، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا سرانجام سه ماهه اول امسال، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، 9 میلیون و 281 هزار و 197 نفر را شامل می گردد که تعداد مشترکان به تفکیک در جدول آمده است.

اینترنت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line و جزو قدیمی ترین سرویس های اینترنت در دنیا است که با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس های صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و احتیاجی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. اینترنت ADSL ، ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد؛ با وجود این، محدودیت هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از 24 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.

اما اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای کابل های شبکه است. بنابراین برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و احتیاج به کابل کشی دارد. فناوری VDSL از نزدیک ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس می دهد و سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز 10 برابر ADSL است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر دریافت فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت ارائه دهد.

یکی دیگر از انواع اینترنت پرسرعت، سرویس های ثابت بی سیم است که انواع ADSL ،TD-LTE، وایمکس و اینترنت نقطه به نقطه بی سیم را شامل می گردد؛ این دسته از سرویس ها همان اینترنت پرسرعت ثابت هستند، با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی سیم را دارند و هم چنین امکان اتصال چند دستگاه، به صورت همزمان را فراهم می نمایند.

اینترنت TD-LTE حداکثر سرعت آزمایشگاهی 110 مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، 40 مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به دلیل نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1168

به "آمار 9 میلیونی مشترکان اینترنت ثابت در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار 9 میلیونی مشترکان اینترنت ثابت در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید