شستن یا نشستن مرغ چقدر مهم است؟

به گزارش بهترین مقاله، جام جم/چند وقتی است در فضای مجازی بحث در مورد شستن یا نشستن مرغ بالا گرفته است. بسیاری از مردم از نشستن مرغ قبل از قراردادن در فریزر حس بدی در ذهنشان تداعی می شود و در مقابل برخی صاحب نظران تاکید بر نشستن مرغ دارند. در حال حاضر بسیاری از افراد به ویژه مادران در این زمینه سر در گم هستند زیرا نگران سلامتی اعضای خانواده خود هستند.

شستن یا نشستن مرغ چقدر مهم است؟

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا (CDC) در وبگاه رسمی خود نوشته است گوشت مرغ خام ممکن است آلوده به باکتری های بیماری زایی از قبیل کمپیلوباکتر، سالمونلا و کلستریدیوم باشد. در صورتی که گوشت مرغ به طور کامل پخته نشود یا این که سایر مواد غذایی خام با مرغ خام یا شیرابه آن تماس پیدا کنند، امکان ایجاد بیماری به واسطه این میکروارگانیسم ها وجود دارد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مرتبط با این باکتری ها راهکارهایی از سوی این سازمان پیشنهاد شده است:از تماس مواد غذایی با مرغ خام و شیرابه آن جلوگیری شود (قراردادن مرغ در پلاستیک های ضخیم و سالم در زمان خرید یا قراردادن در یخچال). شست وشوی دست با آب گرم و صابون حداقل 20 ثانیه قبل و بعد از تماس با مرغ خام.

نشستن مرغ خام. زیرا در حین شست وشو قطرات حاوی باکتری در آشپزخانه و سینک شما پخش می شود و امکان آلوده کردن دست یا سایر مواد غذایی بالا می رود. ابزارهای برش و تخته برش برای مرغ خام از سایر مواد غذایی تفکیک شود. هیچ گاه غذاهای پخته یا محصولات تازه را در محلی که مرغ خام آنجا بوده است قرار ندهید. پس از تکه تکه کردن مرغ و بسته بندی آن، تمام تجهیزات مورد استفاده را با آب گرم و صابون ضدعفونی کنید (حتی الامکان سعی کنید از اسفنج های مجزا برای شست و شوی آنها استفاده کنید زیرا خود اسفنج محل تجمع میکروب هاست.می توانید آن را برای مدتی در محلول حاوی مایع سفید کننده قرار دهید و سپس خوب بشویید). در زمان پخت مرغ دقت کنید که قسمت های داخلی آن کاملا پخته باشند. اگر در رستوران غذا را صرف می کنید در صورت نپخته بودن بخش های عمقی درخواست پخت مجدد آن را بدهید. مرغ پخته را حداکثر تا دو ساعت پس از پخت در یخچال یا فریزر قرار دهید.

در صورتی که مرغ آغشته به لکه های خون یا آلودگی های دیگر باشد، می توانید آن را با دستمال تمیز کرده یا به آرامی آن را در یک ظرف پر آب قرار دهید سطح آن را کاملا تمیز و به آهستگی آن را بسته بندی کنید. بعد تمام ظروف، سینک، چاقوها، تخته و غیره را با آب گرم و مواد مناسب ضدعفونی کنید. هرگز مرغ خام را زیر شیر آب با فشار بالای آب نگیرید.

منبع: همگردی
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1480

به "شستن یا نشستن مرغ چقدر مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شستن یا نشستن مرغ چقدر مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید