سال نوی چینی ، آغاز سال خرگوش!

به گزارش بهترین مقاله، سال نو سرآغازی برای زیستن دوباره است. این سرآغاز در هر فرهنگ و کشوری شکل خاصی را به خود می گیرد و جشن سال نو آن کشور را شکل می دهد. در کشور چین هم، این مراسم به صورتی متفاوت برگزار می گردد. سال نوی چینی برگرفته از افسانه ای قدیمی به نام هیولاست که آداب و رسوم خاص خود را دارد. سال نو چینی ها در هرسال به طور خاصی نامگذاری می شوند که هر کدام معانی و نماد خاصی دارند. آشنایی با این فرهنگ هر کشور، مردم کشورهای مختلف را به هم پیوند می زند و جامعه جهانی را شکل می دهد، به همین دلیل ما هم در این مطلب از مقاله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا اطلاعاتی کامل درباره سال نوی چینی در اختیارتان قرار دهیم، پس همراه ما باشید.

سال نوی چینی ، آغاز سال خرگوش!

تاریخچه بهار چینی ها

تاریخچه بهار چینی ها به افسانه ای قدیمی به نام هیولا باز می گردد. مردم چین بر این باورند که هزاران سال پیش هیولایی به نام نیان (به معنی سال) در آغاز هر سال به روستایی حمله می کرد. مردم آن روستا هم با آتش زدن چوب بامبو با ایجاد سر و صدا و نور باعث فراری دادن هیولا می شدند. این سنت نسل به نسل چرخید و تا امروز هم پابرجاست، به همین علت سال نو چینی ها همراه با ترقه و آتش بازی و پوشیدن لباس های قرمز است، حتی هدیه های پول را هم در پاکت هایی قرمز می گذارند.

زمان سال نو چینی

سال نو چینی همزمان با سال نو قمری است، به همین علت هر سال تاریخ زمان سال نو چینی تغییر می نماید. اما اغلب بین تاریخ 21 ژانویه تا 20 فوریه (بهمن ماه) برگزار می گردد. بهار چینی که نام دیگر سال نوی چینی ها است، مهم ترین رویداد چین و جوامع چینی ها محسوب می گردد که به مدت 15 روز جشن آن را جشن می گیرند.

تعطیلات در سال نوی چینی

از اواسط دهه 1990، به مردم چین بابت آغاز سال نو، 7 روز مرخصی می دادند تا در کنار خانواده خود آمدن بهار را جشن بگیرند، این یک هفته با نام جشنواره بهار (Spring Festival) نامگذاری شد. اما چند سالی است که تعطیلات در سال نوی چینی، به 15 روز تغییر نموده که هر روزی از روزها، عنوان خاصی برای جشن گرفتن دارد.

آداب و رسوم سال نو چینی

فرهنگ چین هم برای آغاز سال نو، آداب و رسوم خاصی را دارد که این جشن را ماندگارتر می نماید. این آداب و رسوم با تمیز کردن خانه ها آغاز و به جشن فانوس ختم می گردد. آداب و رسوم سال نو چینی عبارتند از:

 • تمیز کردن خانه: مردم چین پیش از آمدن بهار، خانه ای خود را تمیز می نمایند و تغییراتی در محل زندگی و کار خود ایجاد می نمایند زیرا آنها باور دارند با این کار بدشانی های سال قبل را از بین می برند و نو شدن و پاکیزگی خانه، خوش شانسی را به خانه هایشان می آورد. رنگ قرمز، رنگ اصلی جشن سال نو است که نماد خوش شانسی، رفاه و انرژی است که موجب دوری ارواح شیطانی و منفی از آنها می گردد.
 • احترام به مردگان: یکی دیگر از سنت های سال نو چینی، گرامیداشت از دست رفتگان است. یک روز پیش از آغاز سال نو چینی ها، آنها به ملاقات اجداد خود می روند. پس از آن شام سال نو را می خورند و به یاد آنها یک لیوان و بشقاب اضافی هم می گذارند.
 • شام تتازه ملاقات: در شب سال نو، مردم چین در هر جایی که باشند خود را به کنار خانواده هایشان می رسانند تا شام آخر سال را باهم بخورند، به همین علت به آن، شام تتازه ملاقات می گویند.
 • پاکت های پول قرمز یا سوئی کیان: سوئی کیان، همان پاکت های پول قرمز رنگی هستند که به بچه ها و سالمندان (بازنشستگان) داده می گردد. از دیگر هدایای سال نو چینی ها چای، میوه و آب نبات است.
 • برگزاری جشن های متعدد برای فراری دادن هیولا: در هر شهر و روستای چین جشن های متعدد و زیادی برگزار می شوند که ترقه و آتش بازی یکی از ارکان اصلی این جشن هاست. مردم چین بر این باورند که با روشن کردن آتش شر و بدی را می ترسانند و آنها را از خود دور می نمایند.
 • اژدها و پایکوبی شیر: اژدها مهمترین نماد کشور چین محسوب می گردد، به همین علت در بسیاری از محله های چین برای خوش شانسی و رفاه در سال تازه، اژدها و پایکوبی شیر دیده می گردد.
 • از دیگر سنت های چینی در سال نو می توان به پوشیدن لباس تازه، بیدار ماندن تا دیروقت و تماشای جشن بهار اشاره نمود.
 • فستیوال فانوس: در پانزدهمین روز بهار، مردم چین برای گرامیداشت اجداد خود، فانوس روشن می نمایند. هدف از برگزاری جشن فانوس یا جشن یوان شیائو ترویج آشتی، صلح و بخشش است.

نکاتی در خصوص نامگذاری سال ها به نام حیوانات

نامگذاری سال چینی به نام حیوانات، برگرفته از افسانه ای قدیمی است که تقویم چینی را شکل می دهد. این داستان روایت می نماید که سال ها پیش، امپراتوری چین برای میزان گیری زمان، در روز تولد خود، مسابقه ای متشکل از حیوانات برگزار می نماید تا از میان 12 برنده، نام هر کدام را در میان ستارگان بنویسد. مسابقات به این صورت بود که حیوانات باید از رودخانه می گذشتند تا به خط سرانجام برسند. موش، گربه، گاو، ببر، رودخانه، اژدها، اسب، مار، گوسفند، میمون، خروس، سگ و خوک از شرکت نمایندگان بودند. موش و گربه به علت جثه ریزی که داشتند نمی توانستد از جریان آب عبور نمایند به همین علت از گاو یاری گرفتند تا سوار او شوند و زودتر به خط سرانجام برسند. اما در انتهای مسیر، موش، گربه را به داخل آب هل داد و خود جایگاه اول و گاو جایگاه دوم را کسب کرد.

پس از آنها ببر توانست از رودخانه خارج گردد و خرگوش هم سریع و با پریدن از سنگ های رودخانه، خود را به نقطه سرانجام رساند. اژدها هم پس از آنها به خط سرانجام رسید. مار با خزیدن و جلو زدن از اسب به جایگاه ششم و اسب به جایگاه هفتم دست یافت. پس از آنها گوسفند، میمون و خروس با یاری هم قایقی ساختند و از رودخانه عبود کردند و باهم به خط سرانجام رسیدند، اما چون گوسفند زحمت بیشتری کشیده بود، به جایگاه هشتم و میمون و خروس نهم و دهم شدند. سگ که بسیار مشغول بازی در روخانه بود دیرتر رسید و در آخر خوک شکمو پس از خوردن غذا و استراحت به جایگاه دوازدهم دست پیدا کرد. گربه بیچاره که با حسرت نظاره گر مسابقه بود قسم خورد تا انتقام این خیانت موش را بگیرد. به همین علت است که موش ها همواره از گربه ها فراری هستند. البته این داستان در هرکشوری به نحوی روایت شده و شاید در هر کشور نام و اسامی این حیوانات متفاوت باشد.

خرگوش، نماد سال 2023 چینی

در فرهنگ چینی، سال جاری سال خرگوش نام دارد. شخصیت خرگوش آرام اما قدرتمند است و پیوسته به سوی هدف خود حرکت می نماید و به حرف های اطرافیان توجه نمی نماید. مردان و زنانی که در این سال به جهان آمده باشند هرکدام، خصوصیت اخلاقی خاصی دارند.

سال نو چینی و آتش بازی ها

در فرهنگ چینی، برای فراری دادن ارواح شیطانی و هیولاها، مردم با سوزاندن چوب بامبو سر و صدا ایجاد می کردند و همین صدای انفجار باعث ترساندن آنها می شد. از آن سال به بعد مردم چین در جشن سال نو آتش بازی می نمایند و معتقدند که هر فردی که اولین آتش بازی سال نو را روشن کند، خوش شانس خواهد بود.

غذاهای سنتی در سال نو چینی

آداب و رسوم چینی در جشن سال نو، شامل غذاهای سنتی هم می گردد. هرکدام از این غذاها نماد خاصی دارند و شام شب سال نو از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا چینی ها اعتقاد دارند سال آینده، خوشبختی و شانس برایشان می آورد. جالب است بدانید نماد غذاهای چینی به تلفظ یا ظاهر آنها بستگی دارد.

 • ماهی: ماهی در زبان چینی به معنی مازاد و کثرت است، به همین علت آنها ماهی را برای شام سال نو می خورند تا در سال آینده سود بیشتری کسب نمایند.
 • کوفته های چینی: کوفته های چینی، به علت شباهتی که به شمش دارند یکی از غذاهای محبوب سال نو چینی ها محسوب می شوند. بر اساس افسانه ای قدیمی، هر چه شما کوفته بیشتری بخورید، ثروت بیشتری در سال تازه به دست خواهید آورد.
 • مرغ: مرغ در چین نماد وحدت و به معنی آغاز و سرانجام خوب است. جالب اینجاست، پای مرغ معمولا به وسیله نان آور خانواده خورده می گردد، زیرا به آنها یاری می نماید تا ثروت بیشتری به دست آورند.
 • کیک برنجی چسبناک: یکی دیگر از غذاهای سنتی در سال نو چینی کیک برنجی چسبناک است. در فرهنگ چین برای بهبود زندگی و رونق کسب و کارتان باید بتوانید پیشرفت کنید و آنها این کیک را برای پیشرفت در زندگی خود می خورند.
 • اسپرینگ رول، گلوله برنج شیرین، نودل، خوک بخارپز ، میگو، سبزیجات و میوه از دیگر غذاهای سنتی در سال نو چینی هستند که در طول تعطیلات پخته می شوند.

شباهت های سال نو چینی و نوروز باستانی ایران

سال نو در هر کشوری با خود طراوت و سرزندگی می آورد، فرقی ندارد جشن کریسمس، سال نوی چینی یا جشن نوروز باشد. ماهیت تمامی این جشن ها تغییر است. عید بهار چین هم بی شباهت با نوروز باستانی در ایران نیست. مردم چین هممانند ایرانیان پیش از سال نو، خانه خود را تمیز می نمایند و تغییری در دکوراسیون آن به وجود می آورند، شب سال نو ماهی می خورند، به ملاقات از دست رفتگان خود می روند، به دید و بازدید از اقوام و آشنایان خود می پردازند و هر جایی که باشند به ملاقات خانواده های خود می آیند تا سال نو را با هم جشن بگیرند.

بهار چینی، بهاری قرمز رنگ برای آغاز سالی نو

سال نو در چین، متفاوت تر از سایر کشورها است. سال نو چینی، به علت برگزاری جشن ها و فستیوال ها، یکی از برترین زمان های سفر به چین به شمار می رود. سفر به چین در این زمان، این فرصت را برای گردشگران به وجود می آورد تا بیشتر با فرهنگ و تاریخ کشور چین آشنا شوند. با خرید بلیط پکن راهی چین شوید و از نزدیک شاهد برگزاری جشن های سال نوی چینی و آتش بازی ها باشید.

اگر شما تجربه حضور در جشن های سال نو چینی را دارید، خشنود می شویم با ما و خوانندگانمان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره سال نو چینی

سال نو چینی در کدام کشورها برگزار می گردد؟

سال نو چینی در کشورهای چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره شمالی و کره جنوبی، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند برگزار می گردد.

سال نو چینی 2023 به نام چه حیوانی است؟

سال نو چینی 2023 به نام خرگوش نامگذاری شده است.

هزینه رزرو هتل های پکن چقدر است؟

قیمت هر شب اقامت در پکن بستگی به هتل انتخابی (هاستل، هتل تاپ و معمولی)، بازه تاریخی و تعداد نفرات همسفرانتان بستگی دارد. برای رزرو هتل در پکن با برترین قیمت می توانید از سایت خبرنگاران اقدام کنید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2203

به "سال نوی چینی ، آغاز سال خرگوش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال نوی چینی ، آغاز سال خرگوش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید