دنیای طلایی کورکوما

به گزارش بهترین مقاله، زردچوبه برای هزاران سال است که در هند و اندونزی به عنوان ادویه و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

دنیای طلایی کورکوما

دانشمندان اخیراً بر روی این ماده که به آن زعفران هندی یا ادویه طلایی نیز می گویند، پژوهش های زیادی انجام داده اند و به این نتیجه رسیدند که زردچوبه دارای ترکیباتی با خواص درمانی بسیار قوی است. این ترکیبات به نام کورکومینوید شناخته می شوند که مهمترین آن ها کورکومین است.

کورکومین به عنوان ماده فعال زردچوبه، کلید درمان التهاب مزمن است و خواص ضد التهابی بسیار قوی (مانند کورتیزون، ولی سالم و بدون خطر) و آنتی اکسیدانی عالی دارد و با التهاب در سطح مولکولی مبارزه می نماید. به این ترتیب زردچوبه التهاب و درد مفاصل را کاهش می دهد.

کورکومین از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی به عنوان درمانی برای اختلالات گوارشی به کار می رفته است و به کاهش درد ناشی از سندروم تحریک پذیری روده یاری کرده و با خاصیت صفرا آوری خود مدت زمان هضم غذا و دفع را کم می نماید و کیفیت زندگی افراد مبتلا به عوارض این بیماری را بهبود می بخشد.

کورکومین با افزایش فراوری ترشحات گوارشی کیسه صفرا، بدن را در برابر بیماری های کبدی محافظت و از تخریب سلول های کبدی جلوگیری می نماید.

کورکومین موجود در زردچوبه (قرص گیاهی کورکوما) یک آنتیاکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند. کورکومین همچنین باعث فعال شدن آنتی اکسیدان های خود بدن می شود؛ یعنی لشکری از آنتی اکسیدان ها را در برابر رادیکال های آزاد قرار می دهد. در نتیجه دیگر شانسی برای رادیکال های آزاد باقی نمی ماند، چون زردچوبه مستقیماً جلوی آن ها را می گیرد و آنتی اکسیدان های موجود در بدن را هم تحریک می نماید تا در برابر آن ها از بدن دفاع نمایند.

خاصیت زردچوبه این است که می تواند میزان فاکتور نورونزایی مغز را افزایش دهد. این فاکتور در واقع نوعی هورمون رشد است که باعث رشد و گسترش شبکه عصبی در مغز می شود. این خاصیت زردچوبه می تواند در به تعویق انداختن بسیاری از بیماری های مغزی مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر موثر باشد. کورکومین زردچوبه همچنین می تواند باعث بهبود حافظه شود.

شواهدی وجود دارد که کورکومین می تواند پیغام رسان های عصبی سروتونین و دوپامین را که به آن ها هورمون های خوشبختی می گویند نیز تقویت نماید.

تحقیقات نشان داده اند که زردچوبه می تواند باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی شود. یکی از این تحقیقات گویای این واقعیت است که کورکومین زردچوبه (قرص گیاهی کورکوما) می تواند به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید باشد.

مطالعه دیگری هم نشان داده است که زردچوبه می تواند به خوبی داروی آتورواستاتین (Atorvastatin) باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی شود.

کورکومین موجود در زردچوبه همچنین می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی، کاهش رشد رگ های خونی در تومور های سرطانی و جلوگیری از متاستاز (پراکنده شدن سلول های سرطانی در بدن) شود.

به این ترتیب می توان ادعا نمود که زردچوبه دارای خاصیت افزایش طول عمر است و به همین دلیل است که در کشور های پیشرفته جهان مکمل های غذایی کورکومین تا این اندازه مورد توجه قرار می گیرند.

البته باید توجه داشت که حرارت زیاد و پخت و پز دراز مدت از خواص کورکومین می کاهد. بدیهی است که استفاده از پودر و عصاره استاندارد شده زردچوبه روش دقیق تری برای بهره مند شدن از خواص درمانی زردچوبه است.

در این راستا

مجتمع صنایع دینه ایران

با بهره گیری از علم و فن آوری روز و با استناد به جدیدترین منابع علمی و تحقیقات صورت گرفته، قرص گیاهی کورکوما را که حاوی 5/47 میلی گرم کورکومین استاندارد شده است، با کلیه خواص درمانی ذکر شده فراوری وبا نام

دینه کورکوما

به بازار ارائه کرده است.

قابل تهیـه در کلیه داروخـانه های کشور

www.dinehiran.ir

[email protected]

صدای مشتری: 02161018 داخلی 3

منبع: برترین ها
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 667

به "دنیای طلایی کورکوما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای طلایی کورکوما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید