دست سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار خالی است؟

به گزارش بهترین مقاله، کمیته انتخاب فیلم ایرانی برای معرفی به آموزشگاه اسکار در حالی شروع به کار می نماید که به نظر می رسد یکی از محدودترین دوره ها را برای انتخاب فیلم پیش رو داشته باشد.

دست سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار خالی است؟

به گزارش خبرنگاران، بر اساس قوانین اسکار کشورهایی که متقاضی ارسال فیلم برای رقابت در بخش برترین فیلم بین المللی اسکار هستند، تا 10 مهر ماه فرصت دارند که نماینده سینمای خود را معرفی نمایند. پیگیری ها حاکی از این است که فردا 20 شهریورماه کمیته انتخاب و معرفی فیلم به آموزشگاه، در بنیاد سینمایی فارابی تشکیل و با معرفی اعضاء کار خود را شروع می نماید.

فیلم ها برای داشتن شرایط رقابت در شاخه فیلم بین المللی باید در فاصله زمانی اول دسامبر 2022 (10 آذر 1401) تا 31 اکتبر 2023 (9 آبان 1402) حداقل هفت روز اکران پیاپی تجاری همراه با بلیت فروشی داشته باشند که براین اساس حدود 30 فیلم در این بازه زمانی اکران شده و امکان آنالیز دارند ولی در میان آن ها تعداد انگشت شماری حائز شرایط برای معرفی به آموزشگاه هستند.

تعداد قابل توجهی از فیلم های اکران شده در ماه های اخیر کمدی بودند که صرفا مخاطب ایرانی جامعه هدف آن ها بود. برخی فیلم های غیرکمدی هم اگرچه ممکن است بتوانند در رقابت اصلی برای انتخاب قرار بگیرند اما فاکتوری مهم همانند اکران جهانی را چندان در اختیار ندارند.

بعد از رفتن، آخرین تولد، بی مادر، پرونده باز است، تصور، دست انداز، دسته دختران، ستاره بازی، ستون 14، سه کام حبس، شهرک، غریب، کت چرمی، مصلحت، نگهبان شب و دیدار خصوصی تعدادی از فیلم های غیرکمدی اکران شده در بازه زمانی قوانین اسکار هستند.

سال گذشته فیلم جنگ جهانی سوم ساخته هومن سیدی از ایران به اسکار معرفی گردید ولی در یک سال گذشته طبق گفته پخش نمایندگان و نیز برخی مدیران سینمایی برخی جشنواره های مهم جهان هیچ فیلمی را از سینمای ایران نپذیرفتند و فرصتی برای همان معدود فیلم های ساخته شده در عرصه جهانی فراهم نشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2299

به "دست سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار خالی است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "دست سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار خالی است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار خالی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید