دریاچه ارومیه به روایت تصویر

به گزارش بهترین مقاله، خشک شدن دریاچه ارومیه، دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان، توجه افکار جهانی را به سمت خود جلب کرده است. این بار روزنامه گاردین در مقاله ای عکس هایی بسیار زیبا از این دریاچه و علت تغییر رنگ آن منتشر کرده است. با خبرنگاران به تماشای این عکس های شگفت انگیز بنشینید.

دریاچه ارومیه به روایت تصویر

امید ها برای احیای دریاچه نمک ارومیه بعد از بارش های اخیر دوباره زنده شده است. دریاچه ارومیه در پارک ملی در شمال غرب ایران واقع شده است. مساحت این دریاچه به دلیل سدسازی و استخراج بی رویه آب های زیرزمینی 90 درصد کاهش یافته است.

زمانی این دریاچه بزرگترین دریاچه خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور جهان بود.

دریاچه ارومیه طی چندین سال رو به نابودی می رفت اما خوشبختانه این فرایند متوقف شده است.

در سال 2015 رئیس جمهور ایران، دکتر حسن روحانی با اختصاص 660 میلیون دلار برای سیستم های نو آبکمک و دیگر طرح های مقابله با بیابان زایی موافقت کرد.

از گذشته تا به امروز این دریاچه میزبان پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، اردک و مرغ ماهی خوار سفید بوده است. خشک شدن دریاچه به زنجیره غذایی محلی آسیب رسانده و باعث از بین رفتن یکی از بزرگترین زیستگاه های طبیعی میگوی آب های شور به نام آرتمیا شده است.

کاهش سطح آب دریاچه باعث تغییر رنگ آب شده است و جلبک ها و باکتری های موجود در آب بیشتر شده اند.

ناسا می گوید تغییر رنگ آن احتمالا به خاطر وجود دو گروه اصلی از موجودات ایجاد شده است: گونه ای از خانواده جلبک ها به نام دونالیلا و گونه ای از خانواده باکتری ها به نام Halobacteriaceae.

این جلبک ها در محیط دریایی سبز دیده می شود اما وقتی شوری آب بیشتر شده و نور آفتاب با شدت بیشتری بتابد، به رنگ قرمز تغییر می کند.

مردم روی بدن خود را با نمک دریاچه می پوشانند.

دریاچه به رنگ قرمز است.

باران های پاییزی می تواند به پر شدن دوباره آب دریاچه کمک کند.

بارش های اخیر رنگ دریاچه را دوباره به رنگ آبی تغییر داده است.

در سال های اخیر رنگ دریاچه از قرمز به آبی و بالعکس تغییر رنگ داده است اما دانشمندان نگران هستند که رنگ آن در اثر خشکی برای همیشه به قرمز تبدیل شود.

دریاچه آبی رنگ

منبع: کجارو / theguardian.com
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1945

به "دریاچه ارومیه به روایت تصویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ارومیه به روایت تصویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید