حقوق ماهانه یک کارگر کفاف 10 روز زندگی حداقلی را می دهد

به گزارش بهترین مقاله، خبرنگاران/البرز رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز گفت: دستمزد یک کارگر فقط کفاف 10 روز هزینه های حداقلی وی را می دهد البته با احتساب اینکه مستاجر نباشد.

حقوق ماهانه یک کارگر کفاف 10 روز زندگی حداقلی را می دهد

علی اصلانی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه با توجه به تورم بسیار بالایی که در کشور داریم نگران تصمیم دولت برای افزایش ندادن دستمزدها هستیم، توضیح داد: سال جاری دولت می گوید به علت کمبود بودجه احتمالاً حقوق ها را افزایش ندهد که می تواند برای ما مشکل آفرین باشد.

به گفته وی این در حالی است که اقلام خوراکی ضروری چون برنج که چند ماه پیش حدود 28 هزار تومان بود، افزایش زیادی داشته است. یا هزینه های درمان در سال 99 نسبت به سال پیش از آن 100 درصد افزایش داشته است و حدود 70 قلم داروهای ضروری از پوشش سازمان بیمه تامین اجتماعی حذف شده است و هزینه های دیگر چون آموزش و شهریه های مدارس چندین برابر شده است.

اصلانی ادامه داد: تنها 33 قلم از هزینه های ضروری در سبد معیشت در نظر گرفته شده است و هزینه های جانبی غیر قابل انکار محاسبه نشده است. اما همین اندازه هم در هیچ استانی کمتر از 8 یا 9 میلیون نمی تواند باشد در حالی که حقوق ها نصف این اندازه هم نیست.

وی شرح داد: حداقل دستمزد یک کارگر در سال 1400، دو میلیون و 600 هزار تومان است و یک میلیون و 50 هزار تومان هزینه مزایا و مسکن و خوار و بار است که مجموعا سه میلیون و 600 هزار تومان برای یک کارگر مجرد و بی سابقه محاسبه می گردد و این اندازه با یک سال سابقه و یک فرزند به سه میلیون و 900 هزار تومان می رسد.

اصلانی با اشاره به اینکه امیدواریم تمام موضوعات در مشخص دستمزد کارگران مدنظر قرار بگیرد، گفت: کارگر با وجود تورم بالا با چنین دستمزدی نمی تواند هزینه های حداقلی زندگی را بدهد و دستمزد یک کارگر فقط کفاف 10 روز هزینه های حداقلی وی را می دهد البته با احتساب اینکه مستاجر نباشد.

وی اضافه کرد: درخواستمان از دولت این است که طبق ماده 41 قانون کار حقوق کارگران را مشخص نمایند و تورم و سبد معیشت برای سه و نیم نفر رعایت گردد. اکنون در حال محاسبه هزینه سبد معیشت در البرز هستیم که مانند باقی استان ها به شورای عالی کار برای میانگین گیری ارجاع می گردد.

به گفته اصلانی 53 میلیون نفر از جمعیت کشور را جامعه کارگری تشکیل می دهند که شامل 13 میلیون نفر کارگر و خانواده آن هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1930

به "حقوق ماهانه یک کارگر کفاف 10 روز زندگی حداقلی را می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق ماهانه یک کارگر کفاف 10 روز زندگی حداقلی را می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید