افزایش 25 تا 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی درکشور

به گزارش بهترین مقاله، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور با بیان اینکه میانگین رقم پیشنهادی افزایش کرایه تاکسی در کشور بین 25 تا 35 درصد است، گفت: این افزایش پس از طی مراحل قانونی قابل اجراست.

افزایش 25 تا 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی درکشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مرتضی ضامنی در تشریح فرایند افزایش نرخ کرایه تاکسی برای امسال، گفت: هر سال در بهمن یا اسفند ماه فرآیند افزایش قیمت کرایه تاکسی پیشنهاد می شود، شوراهای اسلامی شهر مرجع تغییر نرخ کرایه تاکسی ها است به این ترتیب که فرآیند معین نرخ کرایه تاکسی بر اساس قانون شهرداری ها در اواخر سال بر اساس پیشنهاد واحدهای کارشناسی سازمان تاکسیرانی در قالب لایحه به شورای اسلامی هر شهر ارسال می شود و شورای شهر در ادامه پس از آنالیز، تصویب و در نهایت، تایید فرمانداری مربوطه کرایه قانونی هر شهر را اعلام می نماید که در امسال نیز این فرآیند در جریان است.

وی اضافه نمود: میانگین رقم پیشنهادی برای افزایش کرایه تاکسی در کشور بین 25 تا 35 درصد است که در بعضی شهرها این پیشنهادها مورد آنالیز قرار گرفته و در باقی شهرها نیز در دست آنالیز است و نتیجه نهایی پس از طی مراحل قانونی و تصویب به شهرداری ها اعلام و در داخل تاکسی ها بصورت برچسب نصب خواهد شد.

ضامنی با اعلام اینکه موضوع افزایش کرایه ها در بعضی شهرها اجرایی شده و در سایر شهرها نیز تا اردیبهشت ماه شاهد اصلاح قیمت خواهیم بود، اضافه نمود: تاکسیرانی با سایر وسایل حمل و نقلی متفاوت است، چراکه تاکسی ها هیچ یارانه دولتی نمی گیرند و مباحث خودرو و پرداخت سایر مبالغ، بر عهده راننده است.

وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی رانندگان باید هزینه فایده معقولی را دریافت نمایند، ادامه داد: هزینه سفر در شهرداری ها محاسبه می شود و حقوقی مانند ابلاغیه های وزارت کار، برای راننده لحاظ می نمایند که در نهایت به درصد افزایش کرایه منجر می شود و متناسب با تورم اعلامی بانک مرکزی خواهد بود.

ضامنی رقم معین شده برای امسال را بسیار کمتر از تورم اعلامی دانست و گفت: درآمد رانندگان در این حوزه برتری نمی گیرد و تنها کوشش است درآمد متعارف که در تمام مشاغل وجود دارد، در مورد رانندگان تاکسی هم حفظ شود.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شد، نزدیک 40 درصد بود و امروز بطور میانگین، نرخ کرایه های تاکسی 25 تا 35 درصد افزایش خواهد داشت، اضافه نمود: الزامی بر فقط یک بار افزایش در سال وجود ندارد، بلکه اگر فرآیند افزایش براساس قانون پیش بینی شده باشد و مراحل آن هم طی شود می تواند بیش از یک بار در سال هم باشد، اما در ابتدای هر سال با توجه به افزایش نرخ تورم شاهد افزایش نرخ کرایه تاکسی هم هستیم.

وی تاکید نمود: به عنوان مثال سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای شهری و همچنین کاهش تعداد مسافران در تاکسی ها و اینکه رانندگان تاکسی ها موظف شدند بیش از سه مسافر را جابجا ننمایند در بعضی شهرها دو بار کرایه تاکسی افزایش یافت.

ضامنی در انتها اضافه نمود: در صورتی که تخلفی در زمینه افزایش کرایه ها صورت گیرد، شهفرایندان می توانند با شهرداری های شهر خودشان ارتباط برقرار نمایند و با درگاه های تعیین شده شکایت خود را اعلام نمایند تا برخورد لازم نسبت به این موضوع انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1613

به "افزایش 25 تا 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی درکشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 25 تا 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی درکشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید