اسپیس ایکس این هفته نخستین مأموریت فضایی کاملا خصوصی تاریخ را انجام می دهد

به گزارش بهترین مقاله، شرکت فضایی اسپیس ایکس ایلان ماسک قصد دارد این هفته گام تاریخی جسورانه دیگری بردارد و چهار مسافر خصوصی را که فضانورد حرفه ای محسوب نمی شوند ، از طریق کپسول سرنشین دار دراگون و سوار بر موشک فالکون 9 اسپیس ایکس نخستین مأموریت فضایی تمام شهروندی تاریخ را رقم خواهند زد.

اسپیس ایکس این هفته نخستین مأموریت فضایی کاملا خصوصی تاریخ را انجام می دهد

الهام بخشی 4 یا اینسپیریشن4 (Inspiration4) نام مأموریتی است که قرار است یک گام تاریخی برای بشریت در زمینه سفرهای فضایی باشد. برای نخستین بار در تاریخ این مأموریت به طور کامل از طریق بخش خصوصی پیش خواهد رفت و شرکت های دولتی یا نهادهای نظامی در آن مشارکت ندارند. بدین ترتیب چهار خدمه آن هم فضانوردانی غیرحرفه ای و شاغل در شغل های دیگر از پزشکی گرفته تا سیستم های پرداخت مالی هستند.

پس از شش ماه آموزش در کنار هم، جرد آیزاک من (Jared Isaacman) میلیاردر کارآفرین و بنیانگذار ثروتمند شیفت4 پیمنتس (Shift4 Payments) همراه با سیان پراکتر (Sian Proctor) دانشمند علوم زمین، هیلی آرسنو (Haley Arceneaux) دستیار امور پزشکی و کریس سمبروسکی (Chris Sembroski) مهندس داده و متخصص صنعت هوافضا اکنون در آخرین روزهای آمادگی برای پرتاب به سر می برند.

جرد آیزاک من

جرد آیزاک من 38 ساله که فرماندهی مأموریت اینسپیریشن4 را بر عهده خواهد داشت، ثروت خود را به نام بنیان گذار شرکت خدمات پرداخت شیفت4 پیمنتس کسب کرده اما مانند جف بزوس همیشه رویای فضایی خود را هم در سر داشته است.

او پیش از خرید پرواز فضایی با اسپیس ایکس که البته قیمت آن معین نیست، دور دنیا را در مدتی کوتاه پیموده، در چندین نمایشگاه هوایی شرکت کرده و شرکت آموزش خلبانان دراکن اینترنشنال (Draken International) را به مالکیت خود درآورده است. همچنین تقریبا 6000 ساعت با هواپیماهای گوناگون پرواز کرده و به گفته خودش این تجربه های پروازی مختلف برای پرواز فضایی احتمالی او سودمند بوده زیرا در طول این پروازها با شرایط اضطراری روبه رو شده است.

او درباره این مأموریت گفت: با توجه به برنامه های فشرده، ما حتی فرصت فکر کردن درباره همه جنبه های این نقاط عطف در زندگی را نداشته ایم. ما اکنون منتظر روزهای آینده هستیم تا لحظه تاریخی فرا برسد و اطمینان داریم که سخت افزارها، نرم افزارها و تیم پرتلاش اسپیس ایکس در این راه از ما حمایت خواهند کرد.

200 میلیون دلار از خرید پرواز از طریق آیزاک من برای کمک به مبارزه با سرطان در بیمارستان تحقیقاتی بچه ها سنت جود اختصاص یافته است. علاوه بر این خود او هم 100 میلیون دلار مستقیما به این بیمارستان اهدا کرده است. در کنار صندلی اختصاص یافته به او، سه صندلی دیگر در پرواز برای الهام بخش بودن در این راستا، امید (Hope)، شکوفایی (Prosperity) و بخشندگی (Generosity) نام گرفته اند.

سیان پراکتر

سیان پراکتر 51 ساله، استاد علوم زمین در کالج South Mountain Community فینیکس در آریزونا است و نخستین فرد از کشور گوام (Guam) خواهد بود که به فضا می رود. او چهار مأموریت شبیه سازی فضایی را هم انجام داده است. از جمله مأموریت تمام زنانه سنسوریا مارس 2020 (Sensoria Mars 2020) که در زیستگاه شبیه سازی شده کاوش های فضایی هاوایی (HI-SEAS) انجام شد.

به گفته او آموزش هایی که برای مأموریت الهام بخشی4 داشته و قرار گرفتن در جنگنده میگ-29 باعث شده تا رویای کودکی خود را که هدایت F-16 به نام خلبان بوده، تحقق ببخشد.

او افزود: من عاشق این تجربه بودم. باید آن را کنترل می کردم و چند مانور با آن انجام می دادم که بسیار خوب بود. من خلبان هواپیمای سسنا-172 هستم. بنابراین رفتن از یک هواپیمای ملخی به میگ-29 یک جهش بزرگ بود و رفتن از میگ-29 به موشک فالکون 9 قطعا گام بزرگ تری محسوب می شود.

از دید پراکتر این مأموریت همچنین از جنبه های خانوادگی خدمه پرواز، شیوه آموزش آن ها در میان یک بیماری همه گیر، عشق او به نقاشی و هنر و تجربه زندگی او به نام یک زمین شناس، هنرمند و پیوندی که میان این زمینه ها برقرار می شود اهمیت زیادی دارد.

او طی رقابتی که از سوی شیفت4 پیمنتس صورت گرفت، برای نشستن بر صندلی شکوفایی انتخاب شد. علاوه بر حضور خودش در این مأموریت، پراکتر قصد دارد طی این مأموریت فضایی کاملا خصوصی، از کارت پستال های هنری که از طریق شرکت Space2Inspire او چاپ شده، برای آگاهی رسانی و گفتمان پیرامون حضور زنان رنگین پوست در صنعت فضایی استفاده خواهد کرد.

هیلی آرسنو

در اولین مأموریت فضایی تمام شهروندی تاریخ، هیلی آرسنو 29 ساله هم که دستیار پزشک در بیمارستان تحقیقاتی سنت جود است، بر صندلی امید فضاپیما می نشیند و افسر پزشکی این مأموریت خواهد بود. او از طریق بیمارستان بچه ها سرطانی سنت جود برای این سفر انتخاب شده است. به گفته خودش برای رفتن به این سفر ضمن مشورت با خانواده که برخی از آن ها مهندس هوافضا هستند، تأیید مادرش را هم کسب کرده است.

نکته جالب توجه این است که آرسنو خودش یک نجات یافته از سرطان استخوان است و او که به دلیل برداشته شدن بیشتر استخوان های ران، با پروتز زندگی می کند، با توجه به نیازهای فضانوردان حرفه ای هرگز تصور داشتن چنین فرصتی را نمی کرده است.

کریس سمبروسکی

سمبروسکی 41 ساله مهندس داده، مشاور سابق اردوگاه فضایی آمریکا و نیروی داوطلب پرواسپیس (ProSpace) که یک گروه داوطلب برای پیشبرد برنامه های تجاری شرکت هایی مانند اسپیس ایکس است، بر روی صندلی بخشندگی این پرواز فضایی می نشیند. سمبروسکی همچنین در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده و هم اکنون در لاکهید مارتین فعالیت دارد. برای این مأموریت در حقیقت یکی از دوستان او در کمپین کمک به بیمارستان سنت جود این صندلی را برنده شد و سپس این فرصت تاریخی را به او اهدا کرد.

او درباره این سفر گفت: من کاملا افتخار می کنم که بخشی از نخستین مأموریت کاملا غیرنظامی در فضا هستم. پیوستن به خدمه اینسپیریشن4 برای حمایت از سنت جود واقعا یک رویاست و افراد زیاد زمان و استعداد خود را در حمایت از این راستا گذاشته اند. امیدوارم این پرواز برای دیگران انگیزه بخش باشد و مقدمه ای برای تشویق بچه ها به رویای ناممکن و آغاز عصر جدیدی از کاوش های فضایی برای همه باشد.

گام تاریخی اسپیس ایکس

اسپیس ایکس پیش از این هم نخستین های زیادی را در صنعت فضایی رقم زده است. از جمله سال گذشته با هدایت فضانوردان ناسا، نخستین مأموریت خصوصی سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی را با موفقیت انجام داد.

این بار این شرکت فضانوردان را با استفاده از موشک بازیابی شده فالکون 9 و از طریق کپسول تاب آوری دراگون از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب خواهد کرد. پرتابی که هم اکنون برای برای روز چهارشنبه 15 سپتامبر ساعت 20:00 منطقه زمانی شرقی (04:30 روز پنج شنبه 25 شهریور به وقت تهران) برنامه ریزی شده است.

طی این سفر فضایی، خدمه کپسول دراگون به مدار زمین خواهند رفت و طی چند روز اقامت در مدار، این امکان را دارند که با استفاده از یک گنبد شیشه ای مخصوص زمین و فضای بیکران را مستقیما تماشا کنند.

عکس کاور: خدمه نخستین مأموریت فضایی تمام-شهروندی و کاملا خصوصی تاریخ هنگام آزمایش گرانش صفر

Credit: Inspiration4/John Kraus

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1806

به "اسپیس ایکس این هفته نخستین مأموریت فضایی کاملا خصوصی تاریخ را انجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس این هفته نخستین مأموریت فضایی کاملا خصوصی تاریخ را انجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید