به ناسا برای شناسایی ابرهای مریخ یاری کنید!

به گزارش بهترین مقاله، ناسا از مردم برای شناسایی ابرهای مریخ دعوت نموده است و با جمع سپاری این بخش از تحقیقات میخواهد داده های تهیه شده از این سیاره را سریع تر تجزیه وتحلیل کند.

به ناسا برای شناسایی ابرهای مریخ یاری کنید!

کاربران می توانند به صورت رایگان با استفاده از پلتفرم زونیورس (Zooniverse) به دانشمندان ناسا برای شناسایی ابرهای مریخ یاری نمایند. نام نویسی در این پروژه با مراجعه به وب سایت زونیورس انجام می گردد. در حقیقت این پروژه با نام شناسایی ابرها (Cloudspotting) از مردم دعوت می نماید تا عکس های جمع آوری شده به وسیله مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) ناسا را که از سال 2006 در مدار سیاره سرخ مشغول فعالیت است، آنالیز نمایند.

مقامات آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) خاطرنشان کردند: این اطلاعات ممکن است به پژوهشگران یاری کند تا بفهمند که چرا با وجود آنکه شواهد فراوان از جو بسیار غلیظ تر مریخ در گذشته حکایت دارند، امروزه چگالی اتمسفر این سیاره فقط 1 درصد چگالی جو زمین است.

در تصاویر فروسرخ MRO که به وسیله ابزار Mars Climate Sounder تهیه شده است، ابرها به صورت کمان هایی ظاهر می شوند. تا کنون اما دانشمندان ناچار بودند خودشان دنبال این ویژگی ها در تصاویر بگردند.

حالا به گفته مقامات آزمایشگاه پیشرانش جت این تیم برای غربال کردن داده ها در زونیورس، یعنی شناسایی قوس ها، به یاری احتیاج دارد تا دانشمندان بتوانند به طور مؤثرتری محل وقوع آن ها را مطالعه نمایند.

در حالی که زمین و مریخ شباهت هایی به یکدیگر دارند و هر دو دارای ابرهای غنی از یخ هستند، اما سیاره سرخ بعلاوه ابرهایی دارد که از کربن دی اکسید یا یخ خشک تشکیل شده اند. آنالیز انواع ابرها به دانشمندان یاری می نماید تا ساختار جو میانی مریخ را که تقریبا 50 تا 80 کیلومتر بالاتر از سطح سیاره قرار گرفته است، معین نمایند.

مارک اسلیپسکی (Marek Slipski) پژوهشگر پسا دکترای آزمایشگاه پیشرانش جت گفت: می خواهیم بفهمیم که چه چیزی باعث تشکیل ابرها می گردد. به ویژه ابرهای یخی آب که می توانند اطلاعاتی از چرخه آب و فصول جابه جایی آن به ما بیاموزند.

این پروژه بعلاوه می تواند به مطالعات اقلیمی طولانی مدت یاری کند تا دانشمندان بهتر علت از بین رفتن جو مریخ را درک نمایند. موضوعی که ممکن است به علت فرسایش جوی در طول قرن ها باشد.

مقامات ناسا افزودند: یک نظریه نشان می دهد که سازوکارهای گوناگونی می توانند آب را به جو بالایی مریخ ببرند و در آنجا تابش خورشیدی مولکول های آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می نماید.

هیدروژن حاصل از این فرآیند، به میزان ای سبک است که تابش خورشیدی می تواند به راحتی آن را به فضا جابه جا کند. علاوه بر فعالیت های مدارگرد شناسایی مریخ، مأموریت دیگر ناسا به نام ماون (MAVEN) هم در حال تجزیه وتحلیل این پدیده است.

عکس کاور: ابرهای مریخ از نگاه کنجکاوی

Credit: NASA/JPL-Caltech/Justin Cowart/Seán Doran

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2107

به "به ناسا برای شناسایی ابرهای مریخ یاری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به ناسا برای شناسایی ابرهای مریخ یاری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید