آموزش روتوش عکس در فتوشاپ به روشی آسان و سریع

به گزارش بهترین مقاله، احتمالا یکی از محبوب ترین کاربرد های فتوشاپ، روتوش عکس است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. دو دلیل ساده برای آن وجود دارد. اولین دلیل این است که فتوشاپ ابزار پیشرفته ای برای ویرایش عکس ها دارد. دومین دلیل، یادگیری آسان و سریع کار با آن و به علاوه، نتایج بسیار چشمگیر و زیباست. در ادامه با آموزش تصویری روتوش عکس در فتوشاپ همراه شما خواهیم بود. مجموعه کارهایی که در این مطلب آموزش خواهیم داد، به شما یاری می نماید تا با استفاده از فتوشاپ، عکس های خود را مانند یک کاربر حرفه ای روتوش کنید.

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ به روشی آسان و سریع

روتوش عکس در فتوشاپ

بیشتر نمونه ها یک مقایسه قبل و بعد دارند و شما می توانید گام به گام تغییرات را در فتوشاپ دنبال کنید. برای روتوش عکس ها در فتوشاپ، pluginهای مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها رایگان بوده و بعضی دیگر باید خریداری شوند.

با استفاده از تکنیکی به نام Frequency Separation Retouching (روتوش جداسازی فرکانس) می توانیم به طور رایگان تصاویرمان را در فتوشاپ روتوش کنیم. این تکنیک، عمل ساده ای برای ایجاد دو لایه با فرکانس های مختلف است؛ هر فرکانس را بدون اینکه بر لایه دیگر تاثیر بگذارد، به طور جداگانه روتوش می کنیم و نتیجه حیرت انگیز خواهد بود.

روتوش عکس با استفاده از روش دو لایه

در این بخش می خواهیم به آموزش گام هایی که برای ایجاد دو لایه با فرکانس های مختلف برای روتوش عکس در فتوشاپ باید پیمود، بپردازیم.

1. ابتدا پس زمینه عکس خود را به دو لایه تکثیر دهید. به راحتی می توانید با دریافت کلید های Ctrl به علاوه J، این کار را انجام دهید.

2. برای اینکه از این پس کار آسان تر شود، لایه پایین تر را فرکانس پایین و نام لایه بالاتر را فرکانس بالا بنامید.

دو لایه با فرکانس های مختلف

3. به قسمت Filter> Blur >Gaussian Blur بروید و آن را انتخاب کنید و آن را به لایه پایین تر (فرکانس پایین) اعمال کنید. برای این کار طول شعاع (Radius) را انتخاب کنید که بافت پوست را به درستی نمایان می نماید؛ اما این شعاع نباید به قدری عظیم باشد که چهره را غیر قابل تشخیص کند.

محو کردن گاوسیتنظیم طول شعاع برای محو کردن گاوسی

4. در این مرحله، طبق تصویری که در ادامه خواهید دید، ابتدا لایه فرکانس بالا را انتخاب کنید؛ سپس در فتوشاپ به راستا (Image > Apply Image .(1 بروید. در پنجره باز شده، در قسمت layer، لایه فرکانس پایین را انتخاب کنید. (2). کمی پایین تر در همان پنجره ، گزینه Blending را انتخاب کنید و حالا در منو باز شده، Subtract را انتخاب کنید. (3). Scale را برابر با 2 قرار داده و همچنین Offset را مساوی با 128 قرار دهید. (4). حالا دکمه ok را فشار دهید. (5). لازم به ذکراست که پس از این برای روتوش عکس های دیگر، احتیاجی به تغییر این تنظیمات ندارید.

5. کاری که تا به اینجا انجام داده اید، جداسازی رنگ پوست (در لایه فرکانس پایین)، از جزئیات پوست (در لایه فرکانس بالا) است. حالا می توانید هر یک را بدون مزاحمت دیگری ویرایش کنید.

6. لایه فرکانس بالا را انتخاب کنید و به حالت ترکیب (blending mode) بروید و Linear Light را انتخاب نمایید. حالا عکس شما به شرایط اصلی خود بازمی شود. در شکل زیر، می توانید این مرحله را به طور مصور ببینید.

پیشنهاد می کنیم از اینجا به بعد با استفاده از عظیمنمایی 100٪ کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که ویرایش ها را به خوبی انجام می دهید. این تکنیک ها، به اندکی تمرین و زمان احتیاج دارد تا شما را به فردی حرفه ای در رابطه با روتوش عکس هایتان تبدیل کند.

7. در این مرحله شما می توانید با استفاده از ابزار استمپ (stamp tool)، نقوص پوست مانند مناطق قرمز رنگ، جوش ها، لکه ها، کک و مک ها و زخم های آن را اصلاح کنید.

در حالی که همچنان در لایه فرکانس بالا قرار دارید، ابزار استمپ (stamp tool) را انتخاب کنید. نقاطی از پوست که نقصی ندارد را انتخاب کرده و کلید Alt را فشار دهید تا آن نقطه بدون نقص به عنوان منبع خود برای نقاشی کردن روی عیوب پوست، انتخاب شود. در واقع با این کار قسمتی از پوست که عیبی ندارد را انتخاب کرده اید و از طریق ابزار استمپ آن را روی قسمت هایی از پوست که دارای نقص هستن، تکثیر کرده اید. در شکل زیر، توضیح تصویری نکات ذکر شده را مشاهده می کنید.

ابزار استمپ

همچنین اگر شما با ابزار قلم (Healing Brush Tool) راحت تر هستید، از آن نیز می توانید بهره ببرید.

ابزار قلم Healing

8. اگر در کوشش هستید که منطقه خاصی از عکس را روشن یا تیره کنید، بهترین انتخاب این است که در لایه فرکانس پایین از ابزار Dodge یا Burn بهره ببرید.

ابزار Dodge یا Burn

اصلاحات و روتوش هایی را که می خواهید در لایه فرکانس پایین انجام دهید، می تواند شامل رنگ کردن قسمتی از عکس باشد. برای رنگ آمیزی یک رنگ خاص می توانید از قلم soft-edged بهره ببرید. برای انتخاب و کپی کردن یک رنگ خاص، باید دکمه Alt را فشرده و بر روی رنگ مورد نظر در تصویرتان کلیک کنید.

قلم soft-edged

با استفاده از ابزار lasso، برای اعمال فیلتر های محو کردن (blur) و یا محو کردن گاوسی (Gaussian Blur) انجام دهید. یعنی با استفاده از ابزار lasso، قسمتی از صورت که می خواهید عیوب آن را برطرف کنید را انتخاب کنید و روی آن محو کردن را اعمال کنید. در واقع کاری که در این مرحله انجام می دهید، اصلاح رنگ ها و برطرف کردن نقوص مربوط به پوست است.

ابزار lassoانتخاب قسمت مورد نظر با استفاده از ابزار lasso

کار روتوش تمام شد! می بینید که این کار را به بهترین نحو انجام داده اید؛ بافت پوست را حفظ کردید، در رنگ و تن پوست تغییری ایجاد نشده است و فقط بعضی از عیوب چهره، اصلاح شده اند.

یک نمونه روتوش تکمیل شده با استفاده از روش مذکور

تغییر رنگ لب در فتوشاپ

تا اینجا، با آموزش روش های برطرف و رجوع نقوص مربوط به پوست همراه شما بودیم. در ادامه می خواهیم روشی برای تغییر رنگ لب ها در فتوشاپ، ارائه دهیم. این کار ممکن است برای روح بخشیدن به عکس های قدیمی و یا تغییر دادن صورتمان در عکس هایی که دوستشان نداریم، مثمرثمر واقع شود.

برای این منظور، به همان روشی که نواحی دارای نقص پوست را انتخاب کردید، لب ها را هم انتخاب کنید. بنابراین ابتدا ابزار Edit in quick mask mood کلیک کنید و سپس ابزار Brush را با فشردن دکمه های Shift+B انتخاب نمایید. حالا برای اینکه بتوانید لب ها را بدون خطا انتخاب کنید، عظیمنمایی صفحه را زیاد کرده و سایز Brush را نیز کوچک کنید.

ابزار Edit in quick mask moodابزار Brush

سپس دوباره روی Edit in quick mask mood کلیک کرده و inverse را انتخاب کنید. حالا فقط لب ها انتخاب شده اند:

در این مرحله می خواهیم تغییراتی که بر روی تصویر ایجاد می کنیم، فقط روی لب ها اعمال شوند؛ بنابراین یک لایه جدید ایجاد کنید (creat a new layer)

ایجاد یک لایه جدید

حالا برای Brush رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و لب ها را رنگ کنید.

انتخاب رنگ براش و رنگ کردن لب ها

اکنون خواهید دید که حین رنگ کردن لب ها، هر نقطه ای بیرون از ناحیه لب ها را که رنگ بزنید، تاثیری ندارد و فقط رنگ مربوط به ناحیه لب ها تغییر می نماید؛ چرا که این کار را در یک لایه جدید انجام داده اید.

اما همانطور که در تصویر بالا می بینید، نتیجه کار هنوز طبیعی نیست. برای طبیعی کردن جلوه لب ها، می توانید در تنظیمات لایه مورد نظر، حالات مختلف را امتحان کنید تا طبیعی ترین حالت به دست بیاید.

حالات مختلف در تنظیمات لایه مورد نظر

برای مثال در اینجا حالت Saturation انتخاب شده است و همانطور که می بینید دارای جلوه طبیعی است.

جلوه لب ها پس از انتخاب حالت Saturation

زمان مورد احتیاج برای انجام یک روتوش، بسته به عکس مورد نظر و همچنین احتیاج شما، ممکن است بین 20 دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد. اگر تجربه ای در زمینه روتوش عکس در فتوشاپ دارید یا فوت و فن خاصی را می شناسید، آن را با ما و سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1231

به "آموزش روتوش عکس در فتوشاپ به روشی آسان و سریع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش روتوش عکس در فتوشاپ به روشی آسان و سریع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید