کمترین حقوق بازنشستگان لشکری 4.5 میلیون تومان است

به گزارش بهترین مقاله، رئیس سازمان بازنشستگان نیرو های مسلح گفت: کمترین حقوق بازنشستگان 30 سال خدمت لشکری چهار و نیم میلیون تومان است.

کمترین حقوق بازنشستگان لشکری 4.5 میلیون تومان است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران سردار محمدرضا گودرزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: پیش از همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان نیرو های مسلح از ابتدای مهر سال جاری این افراد 3 میلیون و 200 هزار تومان حقوق دریافت می کردند.

وی گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان در چهار سال گذشته به مرور اجرا شده است، اما دولت، سال جاری تصمیم گرفت همسان سازی را یکجا انجام دهد و چند ماه مقدمات آن انجام شد و قرار است در حقوق مهر، این همسان سازی اجرا گردد.

سردار گودرزی با بیان اینکه مبنای این افزایش حقوق بازنشستگان 90 درصد حقوق شاغلان است اضافه کرد: جداول این افزایش حقوق تنظیم و ابلاغ شده است و در حال تنظیم حکم ها و فیش های حقوقی بازنشستگان نیرو های مسلح هستیم.

وی گفت: جدولی برای هر گروه شغلی معین شده که مبنای معین این عدد میانگین حقوق شاغلان در آن طبقه بوده است.

سردار گودرزی اضافه کرد: به عنوان نمونه در رتبه سرگردی امتیاز 25200 ضرب در 2438 و یک عدد مدیریت نیز اضافه می گردد که بر اساس صندلی و رتبه شخص از 5 درصد تا 25 درصد به این حقوق اضافه خواهد شد.

وی گفت: ایثارگری و عائله مندی نیز موضوعات دیگری هستند که به حقوق ها اضافه نموده می شوند.

سردار گودرزی اضافه کرد: بر اساس تبصره 3 ماده 117 قانون پیش بینی شده که حقوق شاغلان یا بازنشستگان نیرو های مسلح همیشه 20 درصد بیشتر از حقوق کارکنان کشوری باشد.

وی گفت: در جدول همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری بخشی از این 20 درصد در نظر گرفته شده است و دلیل لحاظ نشدن مقداری از آن نیز محدودیت 90 درصد حقوق شاغلان است که در این زمینه نیز مکاتباتی با سازمان برنامه و بودجه انجام و توافق شده است این بخش نیز لحاظ گردد البته بر اساس تصمیم کمیسیونی که در سازمان برنامه و بودجه امور استخدامی و صندوق کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیرو های مسلح تشکیل می گردد.

سردار گودرزی اضافه کرد: در شش ماهه به جامانده سال این افزایش حقوق برای بازنشستگان اعمال و برای سال آینده نیز مبنای این حقوق در بودجه پیش بینی می گردد.

وی گفت: بر این اساس در سال آینده موضوعی به عنوان همسان سازی در بودجه نخواهیم داشت.

سردار گودرزی اضافه کرد: بیشتر منابع این افزایش حقوق به صورت سهام به سازمان تأمین اجتماعی نیرو های مسلح واگذار شده است که این سازمان باید آن ها را به پول تبدیل کند و به جامانده را نیز سازمان برنامه و بودجه قول داده است تا سرانجام سال بپردازد.

وی گفت: مبنای محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس 30 سال خدمت است یعنی اگر بازنشسته ای بیش از 30 سال خدمت نموده باشد به ازای هر سال دو و نیم درصد به این عدد اضافه نموده می گردد و اگر کمتر خدمت نموده باشد به ازای هر سال دو و نیم درصد از این حقوق کم می گردد.

سردار گودرزی اضافه کرد: در دو سه روز آینده فیش های حقوقی بازنشستگان پیش از پرداخت حقوق آنان برای اطلاع بازنشستگان روی سامانه بارگذاری می گردد.

وی گفت: به حدود یکصد هزار نفر از بازنشستگان وام 10 میلیون تومانی قرض الحسنه پرداخت می کنیم البته این تسهیلات به کسانی تعلق می گیرد که تا به امروز از ما وام نگرفته باشند.

سردار گودرزی اضافه کرد: به بازنشستگانی که مشمول این تسهیلات می شوند اطلاع رسانی می کنیم.

وی گفت: برای اشتغال فرزندان بازنشستگان لشکری که کارآفرینی می نمایند تسهیلات قرض الحسنه 50 میلیون تومانی پیش بینی نموده ایم.

سردار گودرزی اضافه کرد: همه بازنشستگان لشکری که فرزندانشان ازدواج می نمایند بدون مراجعه تسهیلات 10 میلیون تومانی خرید جهیزیه یا یاری ازدواج به حساب آنان واریز می گردد. این تسهیلات به همه فرزندان بازنشستگان که ازدواج می نمایند تعلق می گیرد.

سردار گودرزی اضافه کرد: تسهیلات درمان و وام جعاله تا سقف 20 میلیون تومان نیز برای بازنشستگان پیش بینی نموده ایم.

وی با بیان اینکه دفترچه درمان نیرو های مسلح از بهترین بیمه های کشور است گفت: بیمه تکمیلی برای بازنشستگان اختیاری است و سقف آن برای بستری و عمل جراحی 30 میلیون تومان و برای کار های درمانگاهی 3 میلیون تومان پیش بینی شده است.

سردار گودرزی اضافه کرد: موضوع بیمه در سازمان تأمین اجتماعی نیرو های مسلح راهبرد اصلی برای یاری به پیشکسوتان است و در این زمینه به عنوان نمونه رقم بیمه حوادث از 180 میلیون تومان سال گذشته به 250 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی گفت: بیمه حامی را نیز با همکاری بیمه کوثر برای مسائل حقوقی بازنشستگان پیگیری می کنیم که از ماه آینده شروع می گردد.

سردار گودرزی اضافه کرد: جدول و امتیازات افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس صندلی شغلی آنان است و اگر افراد دارای رتبه حقوقی باشند هر رتبه حقوقی امتیاز جداگانه دارد و کسانی که از سنوات ارفاقی استفاده نموده اند این سنوات جزو سنوات خدمتی آنان محاسبه می گردد.

وی گفت: احیا کردن کارکرد بیمه ای صندوق های بازنشستگی تنها چاره کاهش هزینه هاست.

سردار گودرزی اضافه کرد: پاداش سرانجام خدمت لشکریان سال 98 تأمین اعتبار شده است و پرداخت می گردد.

وی گفت: سودی که از محل شرکت های سازمان تأمین اجتماعی نیرو های مسلح به دست می آید در حوزه خدمات رفاهی و یاری به افزایش حقوق بازنشستگان لشکری هزینه می گردد.

اکبر شیرمحمدی مدیرکل امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این برنامه گفت: در تکمیل افزایش حقوق بازنشستگان که در ابتدای سال انجام شد تا 90 درصد میانگین حقوق شاغلان هم تراز و هم رتبه افزایش حقوق بازنشستگان انجام شد.

وی اضافه کرد: دستورالعمل این افزایش حقوق به صندوق های بازنشستگی کشوری ابلاغ و احکام 1 میلیون و 489 هزار بازنشسته صادر شده است که بازنشستگان می توانند از سایت صندوق بازنشستگی احکام خود را ببینند.

شیرمحمدی گفت: جداول ابلاغی درباره کارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ و خدمات کشوری و دستگاه هایی که بدون گروه های شغلی نظام هماهنگ بودند به طور یکسان و به عنوان کارمندان دولت در گروه های 20 گانه نظام هماهنگ در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: ضریب 2،438 ریال در عدد امتیاز هر فرد در گروه شغلی خود ضرب می گردد و حقوق فرد را معین می نماید که به این عدد در اجرای ماده 109 و 110 قانون مدیریت افزایش دو و نیم درصدی مازاد بر 30 سال خدمت و سابقه مدیریت اضافه می گردد.

شیرمحمدی گفت: حداقل حقوق دریافتی بازنشستگان در ابتدای سال 2 میلیون و 800 هزار تومان بود که در پایین ترین گروه های شغلی به 3 میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: آنچه که دولت بر اساس قانون مکلف به افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلان بود از ابتدای مهر رخ داد و حقوق هر بازنشسته با گروه شغلی خود متناسب با افراد شاغل در این گروه متناسب سازی شده است.

شیرمحمدی گفت: از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی منابع این افزایش حقوق تأمین شده است.

وی اضافه کرد: اعطای تسهیلات 7 میلیون تومانی برای بازنشستگان ادامه دارد و تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان در حال نام نویسی است و مانند سال های گذشته اجرا می گردد.

شیرمحمدی گفت: تسهیلات خرید اقساطی کالا نیز از طریق صندوق بازنشستگی برنامه ریزی شده و قابل استفاده برای بازنشستگان است.

وی اضافه کرد: بیمه درمان تکمیلی را صندوق بازنشستگی از 60 هزار تومان به 140 هزار تومان افزایش داد در حالی که سهم بازنشستگان همان 30 هزار تومان به ازای هر نفر است.

شیرمحمدی گفت: در بیمه تکمیلی سقف پرداخت هزینه جراحی تخصصی 44 میلیون تومان، بستری عمومی 22 میلیون تومان و خدمات تشخیص سرپایی درمانی 17 میلیون تومان است و درباره هزینه مقابله با بیماری کرونا نیز از بازنشستگان حمایت می کنیم.

وی اضافه کرد: بازنشستگان نیمه نخست سال 99 نیز مشمول همسان سازی حقوق از ابتدای مهر می شوند و تا هفته آینده احکام آن ها صادر می گردد.

آقای شیرمحمدی گفت: با توجه به اینکه قوانین صندوق های بازنشستگی مربوط به سال های گذشته است این صندوق ها باید اصلاحات ساختاری انجام دهند و قوانین آن ها اصلاح گردد، زیرا هزینه هایی به صندوق های بازنشستگی تحمیل می گردد و این صندوق ها مشمول قوانین حمایتی شده اند در حالی که باید بیمه ای باشند.

وی اضافه کرد: 70 درصد پرداختی صندوق های بازنشستگی از یاری های دولت و بقیه کسورات بازنشستگی کارکنان و تأمین منابع از صندوق های بازنشستگی است.

آقای شیرمحمدی گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذاری های صندوق های بازنشستگی جوابگوی پرداخت حقوق بازنشستگان نیست صندوق بازنشستگی کشوری اصلاح ساختار این شرکت ها را شروع نموده است.

وی اضافه کرد: مدرک تحصیلی معین نماینده گروه شغلی کارکنان شاغل و بازنشستگان است و کسانی که با 30 سال خدمت و مدرک کارشناسی بازنشست شده اند در گروه 14 قرار می گیرند و حقوق آنان 5 میلیون و 600 هزار تومان است.

آقای شیرمحمدی گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان شامل مستمری بگیران نیز می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1266

به "کمترین حقوق بازنشستگان لشکری 4.5 میلیون تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمترین حقوق بازنشستگان لشکری 4.5 میلیون تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید