هشدار وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری کنید

به گزارش بهترین مقاله، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درخصوص مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های خود رو در طبیعت هشدار داد و به هموطنان به ویژه مسافران نوروزی توصیه کرد که از مصرف قارچ های خودرو و یا فله ای خودداری نمایند.

هشدار وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری کنید

به گزارش بهترین مقاله، دکتر کیانوش جهانپور بااشاره به خطرات ناشی از مصرف قارچ های خود رو اظهار کرد: با توجه به اوضاع جوی و بارندگی های اخیر در فصل بهار رویش قارچ خود رو طبیعتا افزایش یافته و بعضی از افراد ممکن است از این قارچ ها استفاده و یا افرادی برای تأمین معاش به چیدن قارچ های خودرو و فروش آن ها اقدام کنند.

وی با تأکید بر اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد سخت بلکه ناممکن است، گفت: در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می کنند سمی است و هر ساله صدها نفر مسموم و متاسفانه تعدادی از هموطنانمان در اثر مصرف این قارچ ها فوت می کنند، تعدادی کاندید پیوند کبد می شوند و ده ها نفر نیز دچار عوارض تاخیری ناشی از مصرف این قارچ ها می شوند.

وی با بیان اینکه مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ بر اثر مصرف قارچ های غیرخوراکی و خودرو بوده، گفت: با توجه به اینکه تشخیص این قارچ ها سخت است، اکیدا توصیه می گردد از قارچ های خودرو و فله ای استفاده نگردد و مردم از قارچ های دارای بسته بندی تعیین و مجوز بهداشتی استفاده کنند.

دکتر جهانپور تأکید کرد: خطر مسمومیت قارچ های سمی را هر سال داریم و هشدار آن هم داده شده و سال جاری هم با توجه به نزولات آسمانی پیش بینی می گردد رویش این قارچ ها در طبیعت بیش از سالهای گذشته باشد و توصیه ما این است که مردم فقط از قارچ های خوراکی مجاز عرضه شده در مکان های مجاز استفاده کنند.

براساس گزارش وبدا، وی در مورد علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ های سمی گفت: تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، کاهش هوشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی و ... از علایم این نوع مسمومیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 144

به "هشدار وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید