قداست سیاسی اتحادیه اروپا برای شهروندانش از بین رفته است

به گزارش بهترین مقاله، نتایج انتخابات در یونان و همه پرسی در هلند نشان داد که سیاستهای اتحادیه اروپا با شکستی سخت روبرو شده است.

قداست سیاسی اتحادیه اروپا برای شهروندانش از بین رفته است

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل بهترین مقاله، اظهارات اخیر رئیس کمیسیون اروپا که در حقیقت نوعی آسیب شناسی در مورد اروپای واحد و عملکرد این مجموعه محسوب می گردد، در نوع خود قابل تامل است. ژان کلود یونکر در این خصوص تاکید نموده است که دخالت بیش از حد اتحادیه اروپا در زندگی شهفرایندان بخشی از علت اصلی مخالفت ها با این اتحادیه بوده است.

بر اساس اظهارات یونکر،باید به جای آنکه قدرت بیشتری به نهادهای نهادهای اتحادیه اروپا داده گردد؛ پایتخت های اروپایی قدرت بیشتری داشته باشند. خود افشایی دیرهنگام مقامات اروپایی در مورد رویگردانی شهفرایندان از نهادگرایی موجود در این مجموعه، موضوع قابل تاملی محسوب می گردد. این خودافشایی در فاصله حدود دو ماه تا برگزاری همه پرسی در انگلیس اجرا شده است.در مورد اظهارات یونکر مواردی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت :

نخست اینکه خودافشایی اجرا شده توسط مقامات اروپایی جنبه ای تاکتیکی داشته نه استراتژیک. در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا در سال 2014 میلادی نیز شاهد این گونه خود افشایی ها از سوی مقامات این مجموعه بودیم. با این حال محصول این خود افشایی چیزی جز مشارکت 43 درصدی شهفرایندان اروپایی در انتخابات نبود.پس از شکست مقامات اروپایی در جذب افکار عمومی به سود صندوقهای رای در انتخابات سال 2014 نیز این خود افشایی در مقیاسی وسیع تر صورت گرفت. مقامات اروپایی در صدد بودند با نگاهی آسیب شناسانه نسبت به نهادگرایی رایج در اروپایی از شدت خشم مردم نسبت به خود بکاهند. با این حال رشد احزاب ملی گرا و افراطی در کشورهای مختلف اروپایی نشان داد که این سیاست مقامات اروپایی نتوانسته است جوابگو باشد. شهفرایندان یونانی در سال 2015 دو بار به صورت پیاپی و علی رغم میل و اراده اتحادیه اروپا به حزب سیریزا رای دادند، حزبی که نسبت به مخالفت با اصلاحات ریاضتی اروپا مشهور بود.

نکته دوم اینکه شهفرایندان اروپایی مدتهاست از نهادگرایی رایج در اتحادیه اروپا رویگردانده اند. با این حال این موضوع از سوی مقامات اروپایی مانند آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند مورد درک قرار نگرفته است. برگزاری همه پرسی اخیر هلند در مورد قرار داد تجاری با اوکراین، شکست بسیار سختی برای مقامات اروپایی محسوب می شد. در این همه پرسی ، تنها 30 درصد از شهفرایندان هلندی شرکت کردند این در حالی بود که هلندی ها معمولا بیشترین مشارکت را در همه پرسی ها و انتخاباتها داشته اند. این همه پرسی نشان داد که محبوبیت اروپای واحد حتی در میان هلندی ها نیز کاهش یافته است. بدیهی است که این فرایند نه تنها در هلند، بلکه در سایر کشورهای اروپایی به شدت فراگیر شده است.

نکته سوم اینکه ساختار سنتی اروپا در حال تغییر است. در این جا بحث ساختارها اصالت دارد نه بحث افراد و احزاب . به عبارت بهتر، تغییرات اروپا به شدت عمیق تر و ماهوی تر از آنی است که بعضی سیاستمداران اروپایی تصور آن را می نمایند. درک ناقص مقامات اروپایی نسبت به تغییرات جاری در اروپای واحد سبب شده است تا آنها نتوانند رفتاری متناسب با این تغییرات عمقی و بنیادین داشته باشند. شهفرایندان اروپایی امروز نه تنها سیاستمداران فعلی خود و احزاب سنتی را به چالش کشیده اند، بلکه زیرساختها و نهادهای اروپایی را یکی پس از دیگری پس زده اند. بحرانهای مالی و امنیتی جاری در اروپا از یک سو و ناکارآمدی احزاب سنتی اروپا در تامین نیازهای شهفرایندان اروپایی جملگی در شکل گیری این فرایند موثر بوده است.

در نهایت اینکه همه پرسی ها، انتخاباتها و نظرسنجی های اجرا شده در اروپای واحد جملگی موید وقوع تحولاتی عمیق در این مجموعه است. این تحولات به سویی که پیش می رود که متعاقب آن نهادهای اصلی اروپا یکی پس از دیگری توسط شهفرایندان پس زده خواهند شد. در چنین شرایطی نمادهای اتحاد اروپا که تا زمانی نه چندان دور برای سایر شهفرایندان اروپایی دارای نوعی قداست سیاسی بودند، دیگر اهمیت خود را از دست داده اند. به عنوان مثال ، وقوع بحران امنیتی در اروپا سبب شده است تا بسیاری از شهفرایندان اروپایی دیگر تمایلی نسبت به حفظ پیمان شنگن نداشته باشند. همچنین وقوع بحران مالی، بسیاری از شهفرایندان اروپایی را نسبت به عضویت در منطقه یورو پشیمان ساخته است.

1

منبع: تسنیم
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1031

به "قداست سیاسی اتحادیه اروپا برای شهروندانش از بین رفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قداست سیاسی اتحادیه اروپا برای شهروندانش از بین رفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید