غرقی: ایران در گام بعدی بازرسی ها را کاهش دهد ، هر چه بی اعتمادی بیشتر گردد مذاکره برای اروپا سخت تر خواهد شد

به گزارش بهترین مقاله، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: ایران در گام های بعدی، کاهش تعهدات برجامی خود باید به سمت ایجاد محدودیت در نظارت ها و حضور بازرسان آژانس در ایران، برود.

غرقی: ایران در گام بعدی بازرسی ها را کاهش دهد ، هر چه بی اعتمادی بیشتر گردد مذاکره برای اروپا سخت تر خواهد شد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

مرتضی غرقی، کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، در مورد قدرت عملیاتی گام چهارم جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی در قبال اروپا گفت: آنچه ایران طی این چهار گام انجام داده پاسخی به بدعهدی اتحادیه اروپا و آمریکا در برجام بوده است.

وی با بیان اینکه یک توافق هنگامی ضمانت اجرایی پیدا می نماید که سود دو طرف را به دنبال داشته باشد، توضیح داد: ایران مصمم است بدون توجه به زیاده طلبی اروپا اقدامات خود را ادامه دهد و این گام چهارم در حقیقت هشداری برای اروپائیان بود که ایران در این زمینه کوتاه نخواهد آمد.

غرقی با اشاره به اقدامات احتمالی جمهوری اسلامی در گام های بعدی گفت: ایران در گام های بعدی دست بازی دارد و می تواند به سمت خروج از NPT و یا حتی فشار بر روی بازرسان آژانس و نظارت های آن ها داشته باشد و اگر قرار باشد جمهوری اسلامی هیچ نفعی از برجام نبرد چه ضرورتی به همکاری با این مجموعه وجود خواهد داشت.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه دنیا شاهد این بود که ایران تمام تعهدات خود را در قبال توافق نامه برجام انجام داد، گفت: جامعه دنیای به خوبی دید که این غرب و آمریکا بود که با بدعهدی نقطه ای منفی در کارنامه توافقات با اروپا و آمریکا ثبت کرد.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد اروپا باید به خود بیاید و در این گناه شریک جرم آمریکا نباشد آنچه امروزه اتفاق افتاده ایران به تعهدات خود در تمام بند های برجام عمل نموده و آنچه نقص در راستا این توافق نامه بوده از جانب اروپا و آمریکا بوده است.

غرقی توضیح داد: اروپا باید بداند که ایران از مواضع خود کوتاه نمی آید و هر چه بگذرد و بی اعتمادی ایران بیشتر گردد دور بعدی مذاکرات برای اروپا سخت تر خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل در انتها اعلام کرد: اگر ایران به مرحله اول برگردد و توافق هسته ای ملغی گردد این اتفاق نقطه ننگی بر عملکرد اروپا و آمریکا در دنیا خواهد بود و استقلال اروپا در برابر آمریکا نیز زیر سوال خواهد رفت از همه مهم تر جامعه بین المللی نیز به هیچ یک از توافقات خود با اروپا و آمریکا پایبند نخواهد بود و این بی اعتمادی می تواند در سایر کشور ها هم صدق کند و کشور های دیگر هم اگر بخواهند با اروپا و آمریکا مذاکره نمایند، قطعا سابقه بی اعتمادی به آن ها را فراموش نخواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 493

به "غرقی: ایران در گام بعدی بازرسی ها را کاهش دهد ، هر چه بی اعتمادی بیشتر گردد مذاکره برای اروپا سخت تر خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرقی: ایران در گام بعدی بازرسی ها را کاهش دهد ، هر چه بی اعتمادی بیشتر گردد مذاکره برای اروپا سخت تر خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید