رایزنی سفارت آمریکا با عبدالله درباره طرح دولت مشارکتی در افغانستان

به گزارش بهترین مقاله، درحالیکه نماینده آمریکا طرح ایجاد دولت مشارکتی را در افغانستان مطرح نموده بود، نماینده کاردار سفارت آمریکا در کابل نیز در ملاقات با عبدالله درباره طرح پیشنهادی تازه آمریکا گفت وگو کرد.

رایزنی سفارت آمریکا با عبدالله درباره طرح دولت مشارکتی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، مک کری معاون کاردار سفارت آمریکا در کابل در ملاقات با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان درباره کوشش های برای صلح، طرح پیشنهادی تازه آمریکا برای صلح و گام های بعدی در این فرایند بحث و گفتگو کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

براساس بیانیه منتشر شده توسط ریاست شورای عالی مصالحه افغانستان، در این ملاقات دو طرف از تسریع فرایند مذاکرات صلح استقبال نموده و خواهان یافتن یک راه چاره سیاسی همه شمول و سرانجام جنگ در افغانستان شدند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

پیش از این نیز عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفته بود که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در ملاقات با سران دولت افغانستان طرح دولت موقت و مشارکتی را مطرح نموده است.

نور اظهارداشت که این طرح چکیده گفته ها و دیدگاه های سیاسیون، جامعه مدنی، زنان، دولت افغانستان و حتی طالبان است و تاکید کرد که طرح هنوز نهایی نیست و همچنان قابل بحث و تغییر می باشد.

به گفته رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی این طرح بر 3 بخش تقسیم شده است: بخش اول توافق درباره قانون اساسی و دولت آینده، بخش دوم توافق درباره اداره دولت آینده افغانستان و قوای اجرایی کشور و بخش سوم نیز در رابطه با آتش بس دائمی، فراگیر و با ثبات می باشد.

از طرفی نیز وال استریت ژورنال نوشته که خلیلزاد در ملاقات با طالبان پیشنهاد گفت وگو درباره دولت موقت را مطرح نموده است و طرح جدید کاخ سفید برای صلح افغانستان احتمالاً توافق صلح بین دولت ترامپ و طالبان را کنار گذاشته و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را نیز به تاخیر می اندازد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1583

به "رایزنی سفارت آمریکا با عبدالله درباره طرح دولت مشارکتی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی سفارت آمریکا با عبدالله درباره طرح دولت مشارکتی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید