دستگیری شهروند ایرانی-کانادایی به اتهام دور زدن تحریم های ایران

به گزارش بهترین مقاله، یک شهروند ایرانی مقیم کانادا به اتهام دور زدن تحریم ها علیه ایران در آمریکا دستگیر شده است.

دستگیری شهروند ایرانی-کانادایی به اتهام دور زدن تحریم های ایران

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از گلوبال نیوز، یک شهروند ایرانی مقیم کانادا به نام بهنام کریمی به اتهام دور زدن تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا در دادگاه نیویورک متهم شده است.

کریمی 53 ساله به دلیل چندین مورد اقدام برای دور زدن تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا و جابجا کردن 115 میلیون دلار پول از بانک های آمریکا به حساب های بانکی مرتبط با ایران دستگیر شده است.

دادستان فدرال آمریکا این شهروند کانادایی را متهم نموده اند که وی برای پاک کردن رد پای خود در دور زدن تحریم های علیه ایران و ونزوئلا به مقامات FBI در کانادا درباره اطلاع خود از نسبت به تحریم های ایران دروغ گفته است.

در حالی که کریمی مقیم کانادا بوده است هنوز تعیین نیست از پاسپورت کانادایی یا شرکت های ثبت شده در کانادا برای دور زدن تحریم ها استفاده نموده است یا خیر.

هنوز تعیین نیست که کریمی در کجا بازداشت شده و هم اکنون در کدام منطقه نگهداری می گردد.

علیرضا نادر، کارشناس یکی از اندیشکده های آمریکایی که درباره تراکنش های اقتصادی پنهان جمهوری اسلامی ایران تحقیق می نماید می گوید: پرونده کریمی نشان می دهد مهاجران پولدار ایرانی که نسبت به ایران وفادار هستند از کانادا برای انجام جابجایی اقتصادی پنهان برای ایران استفاده نموده اند.

دستگیری کریمی ایرانی- کانادایی در راستای ادامه تحقیقات پرونده موسوم به پروژه ونزوئلا است که یک فرد ثروتمند ایرانی به نام محمد صدرنژاد و پسرش علی صدرنژاد درگیر آن هستند.

علی صدرنژاد، فرزند محمد صدر نژاد که یک میلیاردر مالک گروه ساخت و ساز استراتوس در تهران است، در سفر خود به آمریکا در سال 2018 به اتهام تخلفات بانکی و دور زدن تحریم ها بازداشت شد.

صدرنژاد این اتهامات را رد نموده و وکیل وی تا حدودی توانسته تمام این اتهامات علیه موکلش را بی اعتبار کند.

این وکیل می گوید: مقامات قضایی آمریکا نتوانستند عوامل صدرنژاد در ایران را که با وی در راستای دور زدن تحریم ها همکاری می کردند، شناسایی نموده و معرفی نمایند.

انتظار می رود دادگاه صدر نژاد طی امسال در آمریکا برگزار گردد.

پرونده موسوم به پروژه ونزوئلا با قتل یک خبرنگار در مالتا شروع شد و مدت ها بود هیچ پیشرفتی نداشته است. اما دستگیری کریمی و بعضی مرتبطین وی دوباره موضوع این پرونده را به جریان انداخته است.

البته هنوز نام هیچ مقامی در ایران در ارتباط با این پرونده از سوی مقامات آمریکایی به میان نیامده است و اما در پروژه ونزوئلا بعضی مقامات ایرانی که نام آنها تعیین نیست به عنوان متهم معرفی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رسیدگی به پرونده موسوم به پروژه ونزوئلا به واحد مقابله با تروریسم و مواد مخدر دادستانی آمریکا در منطقه جنوبی نیویورک واگذار شده است.

بنا به کیفرخواست مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی ها علیه علی صدرنژاد و کریمی، آنها از گروه تجاری استراتوس که در زمینه ساخت و ساز در تهران فعالیت می نمایند و توسط محمد صدرنژاد اداره می گردد برای دور زدن تحریم ها استفاده نموده اند.

بر اساس این کیفرخواست خانواده صدرنژاد طی سال ها اقدام به ایجاد شبکه شرکت های صوری و حساب بانکی در دبی، سوئیس، جزایر ویرجین انگلیس، ترکیه و ایران نموده تا بتوانند به صورت مخفیانه از ونزوئلا به ایران پول جابجا نمایند.

کریستین دوهیم، وکیل پرونده های پولشویی در کانادا می گوید: کیفرخواست صادر شده نشان می دهد که در پرونده پروژه ونزوئلا از کریمی به دلیل داشتن تابعیت ایرانی و کانادایی استفاده شده تا بانک های آمریکایی نسبت به نقل و انتقال پول به ایران مشکوک نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 671

به "دستگیری شهروند ایرانی-کانادایی به اتهام دور زدن تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری شهروند ایرانی-کانادایی به اتهام دور زدن تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید