درخواست بودجه ای وزیر بهداشت برای چند بیماری حاشیه ساز

به گزارش بهترین مقاله، وزیر بهداشت ضمن تشریح سه درخواست بودجه ای وزارت بهداشت برای سال 98، گفت: درخواست مهمی که دارم این است که اعتبار مربوط به بیماران خاص را به طور ویژه مورد توجه قرار دهند.

درخواست بودجه ای وزیر بهداشت برای چند بیماری حاشیه ساز

دکتر سیدحسن هاشمی در گفت وگو با بهترین مقاله، با اشاره به درخواست های بودجه ای وزارت بهداشت برای سال 98، گفت: در زمینه بودجه سال 98 وزارت بهداشت، تنها خواهشی که دارم این است که آنچه را که سال گذشته برای وزارت بهداشت پیش بینی کردند، در سال 98 هم ببینند، اما اعتبار مربوط به بیماران خاص را به طور ویژه مورد توجه قرار دهند.

بیماری های حاشیه ساز بدون پول!

وی اضافه نمود: در صدر این بیماران، مبتلایان به SMA هستند و دیدید که چه حاشیه هایی برایش درست شد. از طرفی بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی هم باید مورد حمایت قرار گیرند، اما تاکنون هیچ اعتباری برایشان دیده نشده است. در عین حال ضروری است از بیماران مبتلا به بیماری های متابولیک که در راس آنها بیماری MPS واقع شده است، بیماران مبتلا به ام اس، بیماران پروانه ای و مبتلایان به سرطان حمایت جدی به عمل آید و در سال آینده بودجه حمایت از این بیماران را به صورت واقعی ببینند؛ چراکه مردم واقعا گرفتارند و هر کمبودی هم که باشد، آن را از چشم ما می بینند. حق هم دارند، اما واقعیت این است که نقش ما در این موضوعات وقتی که پولی در کار نباشد، کمترین نقش است.

هاشمی تاکید نمود: اقدامات و سرویس هایی هم که تا به امروز به این بیماران ارائه شده، به گونه ای بوده که از سایر بخش ها زدیم و این سرویس را ارائه نموده ایم. بنابراین خواهشم این است که در بودجه سال 98، درباره این قبیل بیماری ها توجه لازم را داشته باشند. در عین حال موضوع حمایت از معلولان هم مهم است، هرچند که این موضوع در حوزه کاری من نیست و در حوزه کاری وزارت رفاه واقع شده است، اما ضروری است که برای معلولان و خانواده هایی که دو تا سه فرزند معلول دارند هم واقعا یک اعتبار ویژه ای دیده گردد؛ چراکه نگهداری این افراد هزینه های سرسام آوری به دنبال دارد. بنابراین ما در بودجه سال 98، هیچ پول اضافه تری نسبت به سال های گذشته نمی خواهیم، فقط می خواهیم برای حمایت از این بیماران اعتبار ویژه ای را ببینند.

زیان انباشته بیمه ها سال به سال بیشتر می گردد

وزیر بهداشت به اعتبارات سازمان های بیمه گر هم اشاره و اظهار کرد: از طرفی علاقه مندم که هزینه های بیمه ها را به صورت واقعی ببینند. اعتباری که هر سال برای بیمه های کشور می گذارند، کمتر از هزینه هایی است که بیمه ها متقبل می شوند. بر همین اساس است که میزان معوقات و زیان انباشته سازمان های بیمه گر سال به سال افزایش پیدا می نماید و این اتفاق باعث می گردد که اقتصاد کل مراکز درمانی اعم از خصوصی و دولتی سامان نیابد و در نتیجه به کیفیت خدماتی که باید ارائه دهند، توجه کافی نداشته باشند.

چالش نیروی انسانی؛ گریبانگیر وزارت بهداشت

هاشمی در ادامه صحبت هایش نیز گفت: بخش دیگری که درخواست می کنیم در بودجه ریزی به آن توجه گردد، موضوع نیروی انسانی است. ما بارها اعلام نموده ایم که 100 هزار پرستار در کشور کمبود داریم. نمی گوییم این کمبود را طی یک سال تامین نمایند، اما بالاخره می توانند طی 10 سال با برنامه ریزی این کمبود را رفع نمایند. روز گذشته 700 دستگاه آمبولانس جدید، وارد ناوگان اورژانس کشور شد. بالاخره این آمبولانس ها راننده و تکنیسین اورژانس می خواهند. اگر من بهترین بیمارستان جهان را در کشور ایجاد کنم، بهترین تجهیزات و پزشک را فراهم نموده و بهترین امکانات در کشور وجود داشته باشد، اما پرستار، یاری پرستار، ماما، گروه پیراپزشکی و... نباشند، حتما نارضایتی مردم افزایش پیدا می نماید.

وزیر بهداشت تاکید نمود: حوزه سلامت با جان مردم سروکار دارد و باید آنطور که شایسته است و طبق استانداردها دیده گردد. حال نمی گوییم مطابق استانداردهای جهان پیش رویم، اما وزارت بهداشت را طبق استاندارهای کشورهای اطراف مان در بودجه سال 98 ببینیم. البته ما هم واقع بین هستیم و می دانیم که درآمدهای کشور کاهش می یابد و باید سفره ها کوچکتر گردد، اما به نظر من این کوچک کردن سفره را از جاهای دیگر آغاز نمایند و بعد مشمول حال حوزه سلامت گردد. در عین حال ما هم سعی می کنیم در وزارت بهداشت نهایت صرفه جویی را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 21

به "درخواست بودجه ای وزیر بهداشت برای چند بیماری حاشیه ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست بودجه ای وزیر بهداشت برای چند بیماری حاشیه ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید