خط کشتیرانی ایران ـ عمان با یارانه دولت راه اندازی شد

به گزارش بهترین مقاله، مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت از اختصاص بخشی از یارانه 500 میلیارد ریالی سازمان توسعه تجارت برای راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی از بندرشهید رجایی به بندر صحار عمان اطلاع داد.

خط کشتیرانی ایران ـ عمان با یارانه دولت راه اندازی شد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش بهترین مقاله به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، فرهاد نوری با بیان این مطلب، گفت: شرکت کشتیرانی خدری دنیا دریا، در ازای دریافت بخشی از هزینه های خود به صورت یارانه از این سازمان، طی توافقی متعهد شده است از 15 بهمن ماه امسال به مدت یک سال، خطوط منظم کشتیرانی از بندر شهید رجایی را به مقصد بندر صحار عمان راه اندازی کند.

به گفته نوری بر اساس این توافق در شش ماه نخست، هر 15 روز (یکم و پانزدهم هر ماه) و در شش ماهه دوم هر 10 روز (یکم، دهم و بیستم هر ماه) یک سفر به صورت منظم و بدون وقفه به صحار صورت خواهد گرفت.

خطوط منظم کشتیرانی جنوب در حالی مورد بهره برداری قرار گرفته است که پیش از این نیز سازمان توسعه تجارت با اختصاص یارانه حمل و نقل، کاهش هزینه های لجستیک را در دستور کار خود قرار داده بود؛ از همین رو در خرداد ماه امسال همزمان با تشدید تحریم های بین المللی علیه روسیه و به منظور سهم خواهی از بازار این کشور و رونق بخشی به صادرات ایران، تفاهم نامه ای با کشتیرانی دریای خزر منعقد شد تا از بنادر شمالی کشور، خطوط منظم دریایی به مقصد آستاراخان روسیه و اکتائو قزاقستان راه اندازی گردد.

نوری درباره یارانه خطوط منظم کشتیرانی جنوب نیز گفته است: سازمان توسعه تجارت از محل اعتبار 500 میلیارد ریالی و به منظور توسعه صادرات غیرنفتی در بخش زیرساخت های نرم، یارانه های حمل و نقل را پرداخت می نماید؛ بدین ترتیب در شش ماهه اول به ازاء هر سفر 15 هزار دلار و در شش ماهه دوم به ازاء هر سفر 13 هزار دلار به عنوان یارانه به این شرکت کشتیرانی، پرداخت خواهد نمود و این شرکت نیز متعهد می گردد کرایه حمل دریایی را 15 درصد کمتر از حداقل نرخ تعرفه های حمل دیگر شرکت های کشتیرانی در این راستا مشخص کند.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در خصوص اختیارات این سازمان در تکمیل ظرفیت چارتر شده نیز گفت: سازمان مجاز است پس از تکمیل 50 درصد ظرفیت توسط خط کشتیرانی، از محل 50 درصد ظرفیت چارتر شده، صادرکنندگان را برای اعمال تخفیف هزینه های حمل معرفی کند و خط کشتیرانی نیز متعهد به اعمال تخفیف های مشخص شده خواهد بود.

نوری اظهار داشت: خط کشتیرانی ملزم است به منظور یاری به صادرکنندگان، مدت زمان معافیت کانتینر در اختیار صاحب کالا را از زمان تحویل سند تا برگشت مجدد به نماینده کشتیرانی (free time) هم در مبدا و هم در مقصد، 10 روز در نظر بگیرد.

به گفته نوری خطوط منظم کشتیرانی جنوب، با ظرفیت 96TEU و با قابلیت حمل کانتینر یخچالدار، غیر یخچالی و فله فعالیت خواهند کرد.

یارانه حمل و نقل صادراتی در راستای اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تسهیل تجارت، توسعه صادرات و برطرف موانع و مسائل حمل دریایی کالاهای کشورمان اختصاص یافته است که موفقیت آن بیش از هر چیز در گرو شناخت ظرفیت تجاری عمان و استفاده حداکثری تجار و بازرگانان ایرانی از این خطوط منظم است.

نزدیکی بندر صحار عمان به آبراه بین المللی تنگه هرمز این بندر را به رقیبی برای بنادر امارات متحده عربی تبدیل نموده است؛ پیش از راه اندازی خط منظم کشتیرانی جنوب، کالاهای ایرانی به طور غیرمستقیم و ازطریق کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد عمان می شد؛ اما اکنون این اقدام می تواند اقدامی موثر در کاهش تجارت با کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین نقش آفرینی ایران برای اتصال کشورهای CIS به آب های آزاد جنوب باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 405

به "خط کشتیرانی ایران ـ عمان با یارانه دولت راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط کشتیرانی ایران ـ عمان با یارانه دولت راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید