حل چالش اصلی صنعت فولاد با تکیه برتوانمندی شرکتهای دانش بنیان

به گزارش بهترین مقاله، تهران- خبرنگاران- رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد که چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت های دانش بنیان حل می شود.

حل چالش اصلی صنعت فولاد با تکیه برتوانمندی شرکتهای دانش بنیان

به گزارش روز شنبه بهترین مقاله از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار یکی از چالش های اصلی تولید فولاد ایران را وابستگی این صنعت به واردات الکترود گرافیتی بیان نمود و گفت: اکنون الکترود گرافیتی مورد نیاز کشور به طور کامل از خارج وارد می شود.

وی افزود: برای واردات الکترود گرافیتی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می شود، لذا تولید داخلی این محصول باید در اولویت اصلی بخش صنعت و معدن کشور قرار گیرد.

صاحبکار در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترود گرافیتی گفت: مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشورهای معدودی است؛ لذا برای بومی سازی الکترود گرافیتی، دستیابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور رفع موانع تامین الکترود گرافیتی مورد نیاز صنایع تولیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد و باید همه توان کشور در این زمینه شناسایی شود و با هم افزایی آنها، به نتیجه مطلوب رسید.

رئیس مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: به منظور بومی سازی و توسعه دانش فنی و فرآیند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن با تکیه بر توانمندی پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان فراخوان انجام شده است که این فراخوان در محورهای گوگرد زدایی از روغن های آروماتیکی سنگین؛ جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال سنگ؛ فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی؛ و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند، اطلاع رسانی شده است.

صاحبکار اضافه کرد: علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی به سامانه اطلاع رسانی چالش های فناوری و نوآوری ایران یا وبسایت مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نشانی www.Daneshbonyan.ir مراجعه کنند.

علمی ** 1201 **1485

منبع: ایرنا
انتشار: 15 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 152

به "حل چالش اصلی صنعت فولاد با تکیه برتوانمندی شرکتهای دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل چالش اصلی صنعت فولاد با تکیه برتوانمندی شرکتهای دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید