جزئیاتی از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال توسط فیفا

به گزارش بهترین مقاله، فدراسیون فوتبال ایران که از مدتی پیش درگیر اصلاح اساسنامه خود بود و رفت و برگشت چند باره اساسنامه بین فیفا و AFC مشکل آفرین شده بود، به مراحل نهایی تایید اساسنامه رسیده و با این شرایط به زودی باید شاهد برگزاری انتخابات باشیم.

جزئیاتی از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال توسط فیفا

آخرین موردی که در اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران چالش برانگیز شد، بند یک اساسنامه بود که به موضوع نهاد عمومی غیر دولتی بودن فدراسیون اشاره داشت. چالشی که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا ایجاد شد و با وجود اینکه فدراسیون پاسخ داده بود این شکل از فعالیت فدراسیون طبق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران است و به تصویب مجلس شورای اسلامی (مجلس) رسیده و تغییر آن نیاز به زمان دارد، اما تاکید بر تغییر این بند بود. با این حال فدراسیون فوتبال این بند از اساسنامه خود را تا جایی که به قوانین داخلی آسیبی وارد نشود اصلاح و برای فیفا ارسال کرد.

از 23 تیرماه (13 جولای 2020) که اساسنامه ارسال شده بود تا به امروز (چهارشنبه، 30 مهرماه) فیفا پاسخ رسمی در این خصوص نداده بود و بالاخره پس از 100 روز، تایید اولیه اساسنامه که موافقت با کلیات آن است، از سوی فیفا ارسال شد.

با توجه به ایراد وارد شده به بند یک اساسنامه که تغییر آن طبق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران و مجلس نیاز به زمان و بررسی طولانی دارد، فیفا تاکید کرده در حال حاضر موافقت خود را با این بند اعلام می کند، اما به فدراسیون مهلت می دهد تا نسبت به تغییر این بند و پیگیری آن از مجلس و دولت، اقدامات لازم را انجام دهد. این مهلت از سوی فیفا اما مشروط به برگزاری انتخابات در سریع ترین زمان ممکن است و گویا با توجه به بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال ایران و اداره شدن آن توسط سرپرست، فیفا تاکید داشته که باید هرچه زودتر انتخابات برگزار شود.

در خصوص اصلاح موارد انتخاباتی نیز، جزئیاتی باید با تغییر روبرو شود که راه را برای ورود فوتبالی ها به فدراسیون باز می کند. این مسئله همیشه مورد تاکید فیفا بوده که افرادی که سابقه حضور در فوتبال را به عنوان بازیکن و مربی داشته اند، بتوانند وارد عرصه مدیریتی شوند، اما قوانین اساسنامه ای از این مسئله جلوگیری می کرد. حالا با وجود این اصلاحات، فیفا خواسته شرایطی ایجاد شود که حضور گسترده فوتبالی ها در عرصه مدیریتی را ببینیم. از جمله این موارد کاهش سابقه مدیریتی است که پیش از این رئیس فدراسیون فوتبال و دبیرکل باید 10 سال سابقه مدیریتی می داشتند و از این میزان باید پنج سال سابقه آنها در ورزش بود. همچنین اعضای هیئت رئیسه نیز باید پنج سال سابقه مدیریتی را در کارنامه می داشتند که حالا در اساسنامه و طبق اعلام نظر فیفا این میزان سابقه باید به چهار سال کاهش پیدا کند. یعنی تمام ارکان مدیریتی فدراسیون فوتبال برای حضور در انتخابات باید چهار سال سابقه مدیریتی ورزشی داشته باشند و این قانون شامل حال دبیرکل نیز می شود.

موضوع دیگر نامه تاییدیه یا 10 امضای تایید برای شرکت در انتخابات بود که حالا فیفا خواستار کاهش این تعداد نامه نیز شده است. به این صورت که کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال با پنج نامه تاییدیه و کاندیدای حضور در هیئت رئیسه با دو نامه تاییدیه می توانند در انتخابات شرکت کنند. در اصلاحیه اساسنامه، فدراسیون فوتبال لزوم داشتن کارت خاتمه خدمت یا معافیت از سربازی (برای آقایان) را نیز اضافه کرده بود که فیفا با اشاره به الزام این مسئله در قوانین داخلی ایران که همه ملزم به رعایت آن هستند و همینطور نبود چنین بندی در اساسنامه قبلی خواستار حذف آن شده است. مسئله مهم دیگر حذف مدرک تحصیلی برای ورود افراد به ارکان مدیریتی است که فیفا تاکید کرده لزوم داشتن حداقل مدرک کارشناسی یا معادل آن صرفاً برای دبیرکل الزامی باشد. به نظر می رسد، این مسئله نیز به ورود فوتبالی ها کمک کند، چرا که بسکمک از بازیکنان فوتبال به دلیل مشغله فوتبالی خود نتوانسته اند ادامه تحصیل بدهند، اما ممکن است به خاطر سال ها تجربه خود در فوتبال داخلی یا بین المللی چالش ها و مسائل را بهتر و بیشتر درک کنند که این موضوع نیز به توسعه فوتبال کمک خواهد کرد.

طبق خواسته فیفا این قوانین انتخاباتی که در آیین نامه ای جداگانه، اما به پیوست اساسنامه برای فیفا ارسال شده، باید در اساسنامه نیز در بخشی مجزا اضافه شود و پس از این اقدامات فدراسیون فوتبال هر چه سریع تر برگزاری انتخابات را در دستور کار قرار بدهد. به نظر می رسد، آسیب های فدراسیون فوتبال ایران از نداشتن رئیس و اداره شدن با سرپرست، فیفا را مجاب کرده که اجازه برگزاری انتخابات را در شرایط فعلی بدهد و سپس در خصوص اصلاح بند یک نیز اقدامات لازم در زمان کافی صورت بگیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1321

به "جزئیاتی از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال توسط فیفا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال توسط فیفا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید