تبرئه مقام های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان

به گزارش بهترین مقاله، دادگاه عالی تایلند امروز (چهارشنبه) دو نخست وزیر سابق و دو فرمانده ارشد سابق پلیس را از ایفای نقش در سرکوب اعتراضات ضد دولتی در سال 2008، تبرئه کرد.

تبرئه مقام های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، سومچای وونگساوات و چاوالیت یونگچای یوده، از نخست وزیران سابق تایلند که در آن موقع یکی رئیس کابینه و دیگری معاون وی بوده با اتهام سهل انگاری در تعامل با عملیات پلیس برای جمع آوری معترضانی که مجلس را محاصره نموده بودند، روبرو شده بودند.

این برخورد مرگبار یکی از چندین حادثه خشونت باری بود که در دهه گذشته رخ داد؛ این برخورد میان جنبشی پوپولیست به رهبری تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق و یک سازمان محافظه کار مستقر در بانکوک بود. پلیس با معترضانی که بطری و بمب های دست ساز داشتند برخورد کرد و چندین بار اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد. در این خشونت ها دو تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

پس از آنکه ارتش در سال 2014 به قدرت رسید، مقام های مسوول این چهار تن را دادگاهی کردند اما 9 قاضی دادگاه در حکم امروز خود این اتهامات را رد نموده و تاکید کردند مقام ها موظف بودند معترضان را متفرق نمایند چرا که اعتراضات آنها مسالمت آمیز نبود و هیچکدام از متهمان مستقیما مسوول این مرگ و میرها نیستند.

این دادگاه گفت: معترضان مجلس را محاصره نموده و به حمله به مجلس تهدید می کردند، بنابراین کار آنها یک اعتراض مسالمت آمیز نبود. مقام ها مجبور بودند که از زور برای پاکسازی استفاده نمایند. دادگاه این پرونده را رد می نماید.

سومچای و چاوالیت هر دو از سوی جناح سیاسی وفادار به تاکسین شیناواترا ستایش می شوند. سومچای از خویشاوندان این نخست وزیر سابق تایلند است که خودش در دوره سرکوب ها 2008 نخست وزیر بود. چاوالیت هم در دهه 90 میلادی نخست وزیر بود. تاکسین سال 2006 با کودتای ارتش عزل شد و یک دهه بی ثباتی همراه با خشونت سیاسی و کوتاه شدن عمر دولت ها و یک کودتای نظامی دیگر در سال 2014 را رقم زد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 456

به "تبرئه مقام های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبرئه مقام های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید