اجرایی شدن یک پروژه بعد از نیم قرن

به گزارش بهترین مقاله، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اختصاص زمینی به مساحت یک هکتار برای احداث ساختمان بایگانی راکد در منطقه پردیس اطلاع داد و گفت: در این ساختمان قرار است اسناد دولتی بایگانی راکد سازمان ها بر اساس شرایط استاندارد نگهداری گردد.

اجرایی شدن یک پروژه بعد از نیم قرن

به گزارش خبرنگاران، مظفر پاسدار شیرازی با اشاره به طرح بایگانی راکد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان نمود: این طرح در مصوبه تاسیس این سازمان در مجلس در سال 1349 مطرح شد، به گونه ای که در ماده یک قانون تاسیس آرشیو ملی تاکید شده است که این سازمان سه وظیفه اصلی بر عهده دارد.

او گردآوری و معین تکلیف اسناد و در دسترس قرار دادن این اسناد برای عموم مردم، تمرکز بایگانی اسناد راکد سازمان های اجرایی و صرفه جویی برای دولت و معین تکلیف و ارزشیابی اوراق اداری را سه وظیفه اصلی سازمان اسناد ذیل قانون آرشیو ملی نام برد و اظهار کرد: وظیفه تمرکز بایگانی اسناد راکد سازمان های اجرایی با هدف صرفه جویی که از آن به عنوان بایگانی راکد ملی یاد می گردد، از سال 1349 تا به امروز کار منتج به نتیجه ای برای آن انجام نشده بود.

پاسدار شیرازی با بیان این که اقداماتی در دهه 60 و 70 در این زمینه اجرایی شد ولی هیچ یک از آن ها به نتیجه نرسیده بود، اعلام کرد: بر این اساس ما برنامه ریزی برای اجرایی شدن این بند قانونی داشتیم که در این راستا زمینی را برای احداث ساختمانی به منظور بایگانی اوراق و اسناد سازمان ها بر اساس استانداردهای مربوط در نظر گرفتیم.

او ادامه داد: از سال 1396 به منظور نگهداری مجموعه اوراق ملی به صورت کم هزینه و با صرفه جویی بیشتری، بر اساس یک سری شاخص هایی اراضی اطراف تهران مورد آنالیز نهاده شد و در نهایت با توجه به شرایطی چون برودت و دمای سالانه منطقه، منطقه پردیس برای راه اندازی این ساختمان انتخاب شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به همکاری استانداری تهران، یادآور شد: علت طولانی شدن انتخاب محل مناسب برای این هدف، در نظر گرفته نشدن اعتبارات لازم در قانون بودجه بود. به دلیل مسائل اقتصادی ناشی از تحریم ها که برای دولت ایجاد شده بود، مصوب شده بود که پروژه جدید عمرانی تعریف نگردد به این دلیل در سال های 96 و 97 پیروز نشدیم برای سال 98 و 99 ردیفی را برای این منظور مصوب کنیم.

او اضافه نمود: در سال گذشته توانستیم ردیف ساخت بایگانی راکد ملی را در قانون بودجه سال 1400 مصوب کنیم و به این ترتیب این پروژه صاحب ردیف مستقل بودجه شد و امیدواریم این پروژه ادامه یابد.

پاسدار شیرازی به بیان ضرورت احداث ساختمانی بایگانی راکد پرداخت و گفت: تعداد زیادی بایگانی راکد اختصاصی برای دستگاه تنها در شهر تهران ایجاد شده و این بایگانی ها عمدتا فضاهای بدون استفاده هستند و از سوی دیگر این اوراق باید در شرایط بهینه حفاظت و نگهداری گردد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر این که هزینه هنگفتی برای حفاظت از این اسناد از سوی دولت پرداخت می گردد، یادآور شد: در صورتی که بایگانی این اسناد تجمیع گردد تا بتوان خدماتی را به سازمان ها ارائه کرد، صرفه جویی قابل توجهی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

او اضافه نمود: از سوی دیگر هر یک از این بایگانی ها در شرایط خاص خود اوراق و اسناد را نگهداری می نمایند و بعضا شنیده می گردد که بایگانی سازمانی دچار حریق شد. این ها اتفاقات آشکار و ناگواری است ضمن آن که به دلیل شرایط بد نگهداری، این اسناد دستخوش آسیب های ناشی از قارچ ها می شوند و به تدریج آسیب می بینند.

او اظهار کرد: این در حالی است که با راه اندازی بایگانی راکد ملی می توان از اسنادی که به مرحله راکد می رسند در شرایط استاندارد حفاظت کرد.

پاسدار شیرازی مساحت این ساختمان را یک هکتار ذکر کرد و گفت: ولی با قولی که مدیرعامل شهرک جدید پردیس داد، حدود سه هکتار دیگر به این مساحت اضافه خواهد شد.

به گفته او، کلنگ این ساختمان به زمین زده شده است و ظرف سه سال این طرح به خاتمه می رسد تا خدمات آن به جامعه ارائه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1636

به "اجرایی شدن یک پروژه بعد از نیم قرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرایی شدن یک پروژه بعد از نیم قرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید