آیا دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران در راه است؟

به گزارش بهترین مقاله، به زودی تحریم های گسترده ای علیه دولت سوریه اعمال خواهد شد که علاوه بر هدف قرار دادن بخش های کلیدی اقتصاد سوریه، داد و ستد خارجی این کشور با ایران و روسیه را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

آیا دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران در راه است؟

به گزارش بهترین مقاله، اواسط ماه جاری میلادی، تحریم های گسترده ای از سوی آمریکا علیه دولت سوریه اعمال خواهد شد. این تحریم ها که در قالب قانون قیصر اعمال می شوند، به مثابه یک کارزار فشار حداکثری علیه دولت سوریه است.

در تابستان 2013، در حالی که جنگ داخلی سوریه به شدت در جریان بود، یک افسر گمنام پلیس این کشور که مسئول تصویربرداری بود، به همراه 55 هزار عکس به خارج فرار کرد. این تصاویر، که ادعا می گردد مربوط به سوریه هستند، جنازه هایی را با علایم و آثار شکنجه نشان می دهد. انتشار این تصاویر، موج گسترده ای از تبلیغات منفی علیه نظام سوریه در پی داشت. نام و شکل واقعی این افسر که به اسم مستعار قیصر معروف است، هرگز افشا نشد، اگر چه او چند بار در کنگره آمریکا حاضر شد.

بیشتر بخوانید:

اختلافات خانوادگی در خاندان بشار اسد به کجا رسید؟

فلاحت پیشه: 20 تا 30 میلیارد دلار به سوریه پول دادیم

از اختلافات خانوادگی تا قانون قیصر؛ در سوریه چه خبر است؟

از پنج سال پیش، با استناد به تصاویر قیصر، طرحی در دستور کنگره آمریکا نهاده شد که بر مبنای آن تحریم های گسترده ای علیه دولت سوریه اعمال می گردد. اما در پنج سال گذشته، بنا به دلایل مختلف، این طرح هرگز اجرا نشد. در قالب این طرح، قانونگذاران آمریکایی، قانونی تحت عنوان قانون قیصر برای محافظت از غیرنظامیان سوریه تصویب کردند. ترامپ در دسامبر 2019، این قانون را امضا کرد. دولت دونالد ترامپ، با هدف جلوگیری از کارشکنی احتمالی کنگره در اجرای این قانون، آن را در بودجه سال 2020 وزارت دفاع آمریکا گنجاند. بدین ترتیب، قانون قیصر به بخشی از قوانین لازم الاجرای سال 2020 تبدیل شد. اواسط ماه جاری میلادی، قانون قیصر به طور رسمی اجرا خواهد شد.

به موجب قانون قیصر، تحریم هایی علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، و افراد و شرکت هایی که با دولت این کشور دادوستد می نمایند، اعمال می گردد. همچنین، قانون قیصر کارخانجات نظامی، زیرساخت ها و بانک مرکزی سوریه را نیز هدف قرار می دهد.

با اجرایی شدن قانون قیصر، مشارکت شرکت های ایران و روسیه در بازسازی سوریه ممکن است با مشکلاتی روبرو گردد.

کارزار فشار حداکثری جدید

آمریکا قبل از تصویب قانون قیصر نیز تحریم هایی علیه سوریه اعمال نموده بود. در واقع قانون قیصر این تحریم ها را تثبیت می نماید. اما، قیصر ابعاد جدیدی دارد که در تحریم های قبلی چندان برجسته نبود و آن تحریم دادوستد مالی کشور ها با سوریه است.

به گفته بعضی منابع رسانه ای نزدیک به دولت سوریه، قانون قیصر بند هایی مرتبط با ایران و روسیه دارد. روزنامه الاخبار نزدیک به حزب الله لبنان، با اشاره به این بند ها نوشت که چنین بندهایی، نکته تازه قانون قیصر هستند. به نوشته این روزنامه، هدف از این بندها، منع ایران و روسیه از مشارکت در کوشش ها برای بازسازی سوریه و یاری به دولت این کشور در زمینه های مختلف است. الاخبار نوشت: بند های متنوع قانون (قیصر) یک هدف واحد را دنبال می نمایند و آن، خفه کردن دمشق و افزایش حداکثری مقاومت در برابر اراده آمریکایی است.

در واقع، آمریکا با اجرای قانون قیصر، کارزار فشار حداکثری جدیدی، این بار علیه سوریه، شروع می نماید. تحریم هایی که در چارچوب قانون قیصر اعمال می شوند چنان گسترده اند که تقریبا کل بخش های اقتصاد این کشور را تحت الشعاع قرار می دهند. به عنوان نمونه، به موجب این قانون، هیچ فرد یا شرکت خارجی حق ندارد در بخش های انرژی یا هواپیمایی سوریه سرمایه گذاری کند. هیچ کس حق ندارد به هواپیما های سوریه قطعات یدکی بدهد. هر کسی به دولت سوریه، وام دهد، تحریم خواهد شد.

اگر چه قانون قیصر در درجه اول، اقتصاد سوریه را هدف قرار می دهد، اما تاثیرات منفی و زیانباری بر روابط مالی این کشور با روسیه و ایران خواهد داشت. روسیه و ایران دو شریک مهم مالی سوریه هستند. از این رو، بعد از اجرای قانون قیصر، شرکت های ایرانی یا روسی که با سوریه دادوستد نمایند، ممکن است با موج جدیدی از تحریم ها روبرو شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1070

به "آیا دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید